Lis, Bogusz i Buczek w światowej czołówce
Andrzej Lis, zarządzający funduszami akcji w Noble Funds TFI, jest najlepszym zarządzającym w Polsce według angielskiego magazynu „Citywire". Zajął 112. pozycję w rankingu 1000 najlepszych zarządzających funduszami inwestującymi na całym świecie. Drugim Polakiem w zestawieniu jest Arkadiusz Bogusz (na zdjęciu), zarządzający funduszami dłużnymi Ipopema TFI i TFI SKOK – zajął 262. miejsce. Twórcy rankingu zwrócili również uwagę na Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI i zarządzającego funduszami akcji – trzeci Polak w zestawieniu zajął 364. miejsce (na drugim zdjęciu od góry). Na liście znalazło się jeszcze dwóch zarządzających z Polski – Grzegorz Czekaj, odpowiedzialny za fundusze akcji w Aviva Investors TFI, oraz Kazimierz Szpak, zarządzający długiem w Amplico TFI. Ranking „Citywire" powstaje na podstawie ratingów przyznawanych przez tę instytucję zarządzającym funduszami. Są one oparte w całości o kryteria ilościowe, w szczególności stopy zwrotu ważone ryzykiem, powtarzalność wyników i bicie benchmarków. Zestawienie powstało na podstawie ocen 7,5 tys. zarządzających z 35 krajów, odpowiadają- cych za ponad 12 tys. funduszy. Fundusze kierowane przez najlepszych zarządzających w Polsce w tym roku są w czołówce pod względem stóp zwrotu w swoich kategoriach. Niekoniecznie musi tak być – wysoka ocena zarządzającego nie oznacza, że osiąga on zawsze bezwzględnie najwyższy zysk w swojej grupie porównawczej.
Dariusz Formela, specjalista od restrukturyzacji
11 grudnia prezesem PKM Duda, czołowej firmy mięsnej w Polsce, zostanie 38-letni Dariusz Formela. Zastąpi Macieja Dudę, który zrezygnował ze stanowiska po siedmiu latach i zamierza wejść do rady nadzorczej spółki. Dariusz Formela jest członkiem zarządu PKM Duda od września 2009 r. Został nim z nadania banków, które zgodziły się zamienić długi na akcje spółki. Od 2011 r. stoi też na czele Maktonu, spółki zależnej grupy zajmującej się dystrybucją. Do PKM Duda wszedł, aby zająć się restrukturyzacją grupy. Działania porządkowe prowadził wcześniej w PKN Orlen, z którym był związany od 1998 do 2008 r. Zajmował się m.in. integracją i restrukturyzacją rafinerii w Możejkach. Zanim trafił do PKM Duda pracował w Polskiej Grupie Energetycznej. Formela jest też członkiem rad nadzorczych Polimeksu-Mostostalu oraz Aviva Solution Group. W PKM?Duda, dotkniętym kryzysem w branży mięsnej, zamierza skupić się m.in. na poprawie efektywności.
Maciej Jacenko, kolejny transfer u maklerów
Maciej Jacenko został dyrektorem działu rynków kapitałowych w Espirito Santo Investment Bank w Warszawie. Jacenko posiada ponad 13-letnie doświadczenie na rynkach finansowych. Karierę zawodową rozpoczynał w dziale Corporate Finance firmy konsultingowej Arthur Andersen. Następnie pracował jako menedżer ds. inwestycji w funduszu private equity z grupy AIG. W ostatnich latach był m.in. akcjonariuszem i członkiem zarządu Domu Maklerskiego Invista, a także współpracował z grupą inwestycyjno-doradczą Rubicon Partners w zakresie transakcji na rynku publicznym. Jacenko ma m.in. wzmocnić pozycję BESI na rynku polskim. – Pracujemy intensywnie nad kolejnymi projektami publicznych emisji akcji na GPW dla kilku klientów z Polski i z zagranicy, które mają szansę zmaterializować się w najbliższym półroczu – mówi Jacenko.
Konrad Jaskóła, powrót do branży paliwowej
Konrad Jaskóła od minionego poniedziałku jest dyrektorem biura relacji międzynarodowych w Grupie Lotos. Po 13-letniej przerwie menedżer powrócił zatem do branży paliwowej, z którą związany był przez 25 lat. Od 1974 r. pracował bowiem w Petrochemii Płock, a w latach 1992–1999 był jej prezesem. Za jego panowania Petrochemia przejęła CPN, tworząc w ten sposób PKN Orlen.?Na czele tej firmy zabrakło jednak dla niego miejsca. W ten sposób w 1999 r. trafił do Polimeksu-Cekopu. Początkowo był wiceprezesem tej spółki. W 2001 r. został jej prezesem, a po jej połączeniu z Mostostalem Siedlce szefem powstałego w ten sposób Polimeksu-Mostostalu. To Jaskóła był pomysłodawcą fuzji tych dwóch firm. W 2010 r. zaproponował natomiast wchłonięcie przez giełdową firmę siedmiu spółek zależnych, w tym dwóch notowanych na warszawskim parkiecie. W sierpniu został odwołany ze stanowiska prezesa budowlanej firmy.
Filip Paszke, Societe Generale wzmacnia zespół
Filip Paszke zostanie dyrektorem ds. rynków kapitałowych akcji w Societe Generale Corporate & Investment Banking w Polsce. Stanowisko obejmie 2 stycznia 2013 r. Będzie odpowiadał za wszystkie aspekty działalności banku w zakresie rynków kapitałowych akcji, w tym za nadzór nad transakcjami na rynku pierwotnym i wtórnym. Również za relacje z klientami w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej w ramach realizacji misji tworzenia w Warszawie regionalnego centrum finansowego. Paszke ma 15-letnie doświadczenie w zakresie realizacji wielu projektów. Był m.in. odpowiedzialny za przeprowadzenie ponad 20 transakcji na rynkach kapitałowych dla klientów z Polski, Ukrainy i Litwy, w tym między innymi za 14 ofert pierwotnych.