Obok przedstawicieli administracji rządowej na spotkanie zostali zaproszeni partnerzy biorący udział w konsultacjach społecznych w tym m.in. Związek Maklerów i Doradców, Izba Domów Maklerskich, GPW, Komisja Nadzoru Finansowego czy też Związek Banków Polskich.
KNF już w ramach konsultacji społecznych do projektu uchwały znoszącej licencje maklerskie zgłosiła wiele uwag. Nadzorca zwrócił uwagę, że licencjonowanie zawodu maklera przyczynia sie do zapewnienia bezpieczeństwa obrotu kapitałowego poprzez „powierzenie czynności z tym związanych osobom spełniającym określone wymagania w zakresie uczciwości oraz posiadającym określony poziom wiedzy, potwierdzony zdanym egzaminem". Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła także uwagę, że pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości jest sprzeczny z europejskim trendami, gdzie dąży się do ściślejszego regulowania pracowników na rynku finansowym.
W Polsce to właśnie KNF jest organizatorem egzaminu. Zakres tematyczny sprawdzianu obejmuje głównie matematykę finansową oraz zagadnienia związane z funkcjonowaniem instrumentów rynku kapitałowego i regulacjami prawnymi giełdy. Osoby chcące przystąpić do egzaminu muszą m.in. uiścić opłatę, która wynosi 500 zł. Niewykluczone jednak, że jeśli egzamin zostanie utrzymany to przejdzie reformę.
Od dawna o zmianie charakteru egzaminu mówi m.in. Izba Domów Maklerskich, która chce położyć mniejszy nacisk na zagadnienia operacyjne, a skoncentrować się przede wszystkim na sferze finansów, czyli doradztwa finansowego.
Egzamin jest przeprowadzany dwa razy w roku. Podczas ostatniego testu, który odbył się pod koniec października licencję maklerską zdobyło 49 szczęśliwców. Oznacza to, że pozytywny wynik uzyskało jednie 17 proc. zdających.