Od 4 stycznia 2013 r. kapitał zakładowy BZ WBK wynosi 935 mln 450 tys. 890 zł i jest podzielony na 93 mln 545 tys. 89 akcji o wartości nominalnej 10 złotych każda. Na początku grudnia 2012 roku Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie BZ WBK z Kredyt Bankiem.
W związku z istotnym zwiększeniem udziału Grupy Santander w rynku polskim hiszpański inwestor zobowiązał się do uporządkowania struktury i działalności podmiotów zależnych grupy, w tym doprowadzenia do tego, by Santander Consumer Bank stał się podmiotem bezpośrednio zależnym od połączonego banku do 31 marca 2014 r., a Santander Consumer Finance podmiotem bezpośrednio zależnym od Santander Consumer Bank nie później niż dziewięć miesięcy od wprowadzenia nowelizacji Rekomendacji T. Jednym z kluczowych zobowiązań jest zwiększenia płynności akcji połączonego banku (tzw. free float) na Giełdzie Papierów Wartościowych do poziomu co najmniej 25 proc. już do 1 kwietnia 2013 r. oraz 30 proc. (lub ostatecznie ponad 30 proc. ) do końca 2014 r., a następnie do utrzymywania płynności akcji co najmniej na tym poziomie lub rozważenia dalszego zwiększenia płynności do poziomu 40 proc.
Dodatkowo akcje Banco Santander mają być wprowadzone do obrotu na warszawską giełdę do końca 2014 r.
Połączony bank będzie dysponował siecią liczącą docelowo ok. 900 placówek i obsługiwał 3,5 mln klientów. Jego aktywa przekraczają 100 mld zł, a według zapowiedzi prezesa BZ WBK Mateusza Morawieckiego w przyszłości ma zawalczyć o pozycję lidera na rynku.
– Budujemy bank, który ma ambicje stać się instytucją finansową pierwszego wyboru dla Polaków i stworzyć nową, lepszą jakość w sektorze bankowym – podkreśla prezes BZ WBK.