Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fundusze z absolutną stopą zwrotu na rodzimym rynku nie przynoszą kroci, a państwo chcą w ten sposób inwestować za granicą?
Nasz region – Europa Środkowo-Wschodnia plus Turcja – aż się prosi, żeby inwestować według tej strategii. Wszystkie trendy i obawy widoczne w światowej gospodarce – deflacja, inflacja, hiperinflacja – mają swój potencjał inwestycyjny. Tradycyjnie rzecz biorąc, jeżeli obawiamy się hiperinflacji, powinniśmy wybierać inwestycje w złoto. Jeżeli obstawiamy scenariusz deflacyjny – powinniśmy postawić na obligacje skarbowe. W momencie gdy się pomylimy, co zdarza się wszystkim – mamy problem. Tymczasem, w naszym regionie pod jednym parasolem mamy te wszystkie trendy jednocześnie. Rosja jest jedynym „inwestowalnym" rynkiem, który uwielbia inflację. Im wyższa inflacja, tym bardziej drożeją akcje rosyjskie. 70 proc. indeksu stanowią tam konglomeraty surowcowe. Cała gospodarka tego kraju jest tak skorelowana z cenami ropy i gazu, że rośnie lub spada razem z nimi. Dlatego moim zdaniem najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją jest nie złoto, a akcje rosyjskie. Jednocześnie mamy Turcję – odwrotność rynku rosyjskiego, która jest naturalnie z nim zdekorelowana. Gospodarka turecka jest uzależniona od importu surowców, dlatego doskonale sobie rodzi w warunkach deflacji (inflacja surowcowa powoduje wzrost deficytu obrotów bieżących) i malejących stóp procentowych. Do tego dochodzi młode społeczeństwo nastawione na konsumpcję. Wreszcie mamy Polskę – nasz rynek daje bardzo dobrą ekspozycję na stabilizację sytuacji w Europie. Podsumowując – w jednym regionie inwestycyjnym mamy rynki pozwalające obstawić trzy główne, najbardziej prawdopodobne scenariusze makroekonomiczne na świecie. Tego nie daje żaden instrument finansowy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski