Obecnie stosowane modele tworzenia rezerw na złe kredyty opierają się na koncepcji straty poniesionej (ang. incurred loss). Zgodnie z nią odpis księguje się dopiero po tym, jak strata została zidentyfikowana w odniesieniu do danej ekspozycji kredytowej bądź portfela aktywów. Tymczasem banki już w momencie udzielania kredytu liczą się z ryzykiem poniesienia pewnych strat, co jest odzwierciedlone w cenie produktów kredytowych, jak również uwzględnione w wymogach kapitałowych. Oczekiwania te nie są natomiast odzwierciedlane w sprawozdaniu finansowym. Co więcej, obecne przepisy, oparte na Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) zabraniają wprost ujmowania strat oczekiwanych w wyniku przyszłych zdarzeń, bez względu na ich stopień prawdopodobieństwa.
Takie podejście zostało mocno skrytykowane przez uczestników rynku po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Jako główne słabości obecnych przepisów wskazywano zbyt późne rozpoznawanie strat kredytowych, niski poziom rezerw oraz nadmierną złożoność, wynikającą z mnogości stosowanych modeli. Wielu inwestorów uważało, że dotychczas obowiązujące zasady, oparte na koncepcji straty poniesionej, nie sprzyjały rozpoznawaniu przez instytucje finansowe strat kredytowych, które były nieuchronne już w 2007 i na początku 2008 roku. W efekcie jeszcze pod koniec 2008 roku zarówno Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB, Rada) jak i amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) rozpoczęły prace nad zmianami w odpowiednich standardach zmierzające do tego, aby straty kredytowe były rozpoznawane szybciej.
Straty oczekiwane zamiast poniesionych
Od początku prac zasadnicza zmiana miała polegać na zastąpieniu koncepcji straty poniesionej przez model straty oczekiwanej (ang. expected loss). Oznacza to, że w sprawozdaniu finansowym należałoby ujmować wszystkie straty odnoszące się do bieżącego portfela kredytowego, zarówno te już zidentyfikowane, jak i te wynikające ze zdarzeń przyszłych. W trakcie trwających cztery lata prac IASB opublikowała kilka wariantów modelu, stopniowo upraszczając jego pierwotne założenia. Ostatecznie, w marcu tego roku, Rada wydała nowy projekt pod tytułem Instrumenty Finansowe: Oczekiwane Straty Kredytowe. Okres konsultacji nowego projektu został zakończony w lipcu, natomiast data wejścia w życie nowych zasad nie została jeszcze wyznaczona.
Podejście dualne
Najnowsza propozycja IASB zakłada podział portfela kredytowego na dwie kategorie, w zależności od jego jakości, dla których definiuje odrębne zasady kalkulacji odpisów, tj:
- Kategoria pierwsza – dla której należy ujmować odpisy w wysokości strat oczekiwanych na skutek zdarzeń, które mogą wystąpić w okresie 12 miesięcy od dnia bilansowego, oraz