A więc stało się. Wszystko wskazuje, że wkrótce rachunkowość umów leasingu, jaką znamy, przejdzie do historii. 13 września upłynął termin nadsyłania uwag do opublikowanego w maju br. przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) projektu nowego standardu rachunkowości dotyczącego umów leasingu. Projekt ten jest ostatnim etapem prowadzonego od kilku lat (wspólnie z amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej – FASB) przedsięwzięcia mającego na celu wypracowanie nowego podejścia do rozliczania umów leasingu. Nowy standard ma zastąpić stosowany dziś Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 17 Leasing (MSR 17).
Obecnie mamy do czynienia z dwoma typami leasingu, a klasyfikacja do typu determinuje sposób ujęcia danej umowy w księgach rachunkowych:
¶ Leasing finansowy, w którym następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i korzyści z tytułu posiadania środka trwałego na leasingobiorcę – przedmiot umowy jest wówczas ujmowany w księgach leasingobiorcy jako środek trwały, a obowiązek przyszłych płatności z tytułu leasingu jako zobowiązanie.
¶ Leasing operacyjny, w którym ryzyko związane z przedmiotem leasingu ponosi leasingodawca, przedmiot leasingu pozostaje w jego księgach, a leasingobiorca wykazuje zobowiązania z tytułu płatności leasingowych pozabilansowo.
Przedstawione powyżej zróżnicowane podejście powoduje, że umowy, z których wynikają podobne pod względem ekonomicznym prawa i obowiązki, mogą być traktowane odmiennie, a odpowiednia konstrukcja umowy może powodować, że zarówno środek trwały, jak i zobowiązania nie będą ujęte w bilansie leasingobiorcy. Ogranicza to porównywalność i przejrzystość sprawozdań finansowych spółek korzystających z leasingu, stąd wprowadzenie wszystkich umów leasingu do bilansu stanowi nadrzędny cel nowego standardu.