Przed sporządzeniem opinii dotyczącej propozycji zmian w projekcie ustawy o OFE zarząd GPW konsultował swoje stanowisko z przedstawicielami środowiska rynku kapitałowego, w tym m.in. z PTE, TFI, domami maklerskimi i Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych. Swoje opinie w tej sprawie przedstawiły giełdzie też m.in.: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Związek Maklerów i Doradców oraz Izba Domów Maklerskich.
W opinii GPW, celem reformy OFE powinno być stworzenie efektywnego systemu zabezpieczenia emerytalnego z zachowaniem długoterminowego bezpieczeństwa finansów publicznych państwa i stymulującego rozwój gospodarczy w oparciu o mechanizmy rynkowe. Jednym z podstawowych stymulatorów powinien być efektywny rynek kapitałowy zapewniający dywersyfikację źródeł finansowania rozwoju przedsiębiorstw i infrastruktury społeczno-gospodarczej.
GPW przekazała projektodawcom zmiany ustawy szereg propozycji i uwag.
Jednym z rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustawy jest ustalenie, że OFE będą musiały inwestować co najmniej 75 proc. aktywów w akcje. GPW proponuje, aby kategorię lokat w ramach tego limitu rozszerzyć o listy zastawne i ewentualnie o obligacje korporacyjne. W obu przypadkach z zastrzeżeniem, że są one notowane na krajowym rynku regulowanym lub będące przedmiotem oferty publicznej.
GPW postuluje precyzyjne określenie w treści ustawy zasad pożyczania papierów wartościowych przez OFE. OFE powinny też mieć możliwość inwestowania w ETFy (fundusze inwestycyjne, których celem jest wierne odzwierciedlanie konkretnego indeksu) oraz certyfikaty strukturyzowane notowane na rynku regulowanym.