W wydanym oświadczeniu Kasa zwraca uwagę, że po wejściu w życie nowelizacji SKOK będą przejmowane nie tylko przez polskie (jak dotychczas), ale również przez zagraniczne banki. „Rozwiązanie to jednak uniemożliwia zastosowanie najbardziej pożądanego sposobu rozwiązania problemów, z jakimi borykają się SKOK, czyli autosanacji (wprowadzenia planu naprawczego i restrukturyzacji – red.)" – czytamy w opinii do projektu.
Według Kasy SKOK powinny brać aktywny udział w restrukturyzacji sektora, a będące w trudnej sytuacji kasy powinny być przejmowane wyłącznie przez inne SKOK. Co więcej, polskie prawo nie reguluje procedury połączenia spółki akcyjnej ze spółdzielnią. Tymczasem – jak zauważa Kasa Krajowa SKOK – zaproponowane zmiany tylko pogłębią obecne sprzeczności ze spółdzielczym charakterem działalności kas.
Wprowadzane przez resort zmiany mają na celu dostosowanie przepisów o restrukturyzacji SKOK do unijnego prawa. Według planów ma to zapewnić otwartą i konkurencyjną procedurę przejęcia zarówno przez krajowe, jak i zagraniczne instytucje finansowe. Oprócz podmiotów przejmujących w projekcie pojawia się także zapis zwiększający możliwości inwestowania rezerw SKOK w papiery wartościowe państw członkowskich Unii Europejskiej oraz banków centralnych. Inny przepis mówi natomiast o ograniczeniu do minimum pomocy BFG, co oznacza, że wysokość wsparcia z funduszu nie będzie wyższa niż suma środków gwarantowanych na dzień przejęcia lub likwidacji kasy.
Do listopada 2014 r. w Polsce działały 1874 kasy, w których było 2,44 mln członków. Aktywa SKOK sięgały 16,57 mld zł, a wartość depozytów wyniosła blisko 15,45 mld zł.