PPE są częścią systemu emerytalnego, a dokładnie jego trzeciego filara. Umożliwiają odłożenie na starość rocznie większych kwot niż inne ustawowe formy dodatkowego oszczędzania, jak indywidualne konta emerytalne czy indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.
PPE, chociaż są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla chcących oszczędzać na emeryturę, mają pewne wady. Po pierwsze, limit wpłat na konto w PPE, chociaż wyższy niż na IKE i IKZE, wciąż stanowi pewne ograniczenie inwestycyjne. W tym roku wynosi on dokładnie 17 815,50 zł. Ponadto pracownik, który należy do PPE, może wypłacić te środki, dopiero gdy osiągnie 60 lat lub gdy ukończy 55 lat i jednocześnie będzie miał prawo do wcześniejszej emerytury. Kolejnym ograniczeniem przy oszczędzaniu w PPE jest możliwość odkładania pieniędzy w danym momencie tylko w jednym funduszu inwestycyjnym.
Rozumiejąc te ograniczenia i chcąc zaoferować swoim klientom szerszy wachlarz możliwości grupowego oszczędzania na starość, towarzystwa funduszy inwestycyjnych stworzyły produkty wolne od tych limitów. Tak powstały pracownicze programy oszczędnościowe.
PPO jest grupowym planem systematycznego oszczędzania, podobnym do programu oferowanego przez TFI w ramach ustawy o PPE. Pracownicze programy oszczędnościowe nie są jednak częścią trzeciego filaru systemu emerytalnego. Dzięki temu mają wiele zalet, których brakuje pracowniczym programom emerytalnym. Mają też kilka słabszych stron w stosunku do PPE, które również opiszemy.
PPO tworzone są dobrowolnie przez pracodawcę, który chce zapewnić swoim pracownikom wyższą emeryturę i zdecyduje się zorganizować regularne opłacanie składki z ich wynagrodzenia. Programy te tworzone są na podstawie umowy zawieranej między pracodawcą a TFI. Ponieważ PPO nie podlegają żadnym specjalnym uregulowaniom prawnym, ich ostateczny kształt zależy tylko i wyłącznie od potrzeb i oczekiwań pracodawcy. Decydując się na takie rozwiązanie, pracodawca przy tworzeniu programu otrzymuje pomoc wybranego towarzystwa funduszy inwestycyjnych, któremu będzie oddawał w zarządzanie zgromadzony kapitał.