Wiceminister finansów Izabela Leszczyna przypomniała, że obecnie mamy dwa podstawowe produkty dla osób, które chcą odkładać pieniądze na przyszłą emeryturę – indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. – Te opcje zawierają konkretne podatkowe udogodnienia, ale prawdą jest, że Polacy nie wykazują skłonności do oszczędzania. Wynika to głównie z tego, że wciąż za mało zarabiamy – oceniła Leszczyna.

Przedstawiciele branży finansowej alarmują jednak, że zachęty podatkowe to za mało, by zmienić przyzwyczajenia Polaków. – Doświadczenia zachodnich państw pokazują, że jedynie 20 proc. społeczeństwa jest skłonnych oszczędzać dzięki ulgom podatkowym. Wyzwaniem jest zaktywizowanie pozostałych 80 proc. – przekonywał Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE. Jego receptą jest uświadamianie już na etapie szkolnym, jak gospodarować pieniędzmi i jak efektywnie alokować nadwyżkę w budżecie domowym.

Z kolei Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zaznaczył, że większość Polaków oszczędza w bankach, bo cieszą się one największym zaufaniem spośród wszystkich instytucji finansowych. – Oszczędzanie prorozwojowe jest nie tylko koniecznością, ale i szansą dla naszej gospodarki – podkreślił.

Eksperci obliczyli, że jeśli odłożymy co roku 100 zł, po 40 latach możemy zwiększyć emeryturę nawet o 30 proc. – To znaczący zastrzyk dla emeryta. Wydaje mi się, że reklamy uśpiły czujność Polaków, bo pokazywały emerytów odpoczywających pod palmami. Tymczasem potrzebna jest świadomość, jakie opcje można wykorzystać, by nasze oszczędności rosły w sposób długoterminowy – zaznaczył Krzysztof Tokarski, prezes TFI PZU.

– Klient często jest mamiony oszczędnościami, które mogą przynieść ponadprzeciętny zysk. Ale gdyby wiedział, że nie da się go osiągnąć bez ponadprzeciętnego ryzyka, to już byłby sukces – zgodziła się z tą tezą Małgorzata Zaleska i dodała, że być może konieczne jest powołanie w naszym kraju nadzoru makroostrożnościowego, który identyfikowałby ryzyko systemowe. Wice-minister Leszczyna zapewniła, że projekt ustawy wprowadzającej taki instrument będzie przedmiotem najbliższego posiedzenia Rady Ministrów.