Scenariusz zakładający wyjście Grecji ze strefy euro i powrót drachmy jest raczej abstrakcyjny, a dużo bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ewentualne przesunięcie kolejnych terminów spłaty długu. Co ciekawe, wg. ekonomistów Grecja będzie obok Turcji i Polski najszybciej rozwijająca się gospodarką w Europie, co wróży tak wyczekiwane odbicie.

Struktura inwestorów w ostatnim okresie ulega sporym przetasowaniom. W ciągu miesiąca udział byków spadł o blisko 20 pkt. proc. przy jednoczesnym wzroście udziału niedźwiedzi o ponad 11 pkt. proc. Wzrastała również liczba inwestorów pozostających poza rynkiem. Obecne poziomy wskazują na zbilansowanie i łapanie balansu przez rynek. W USA wciąż przeważają inwestorzy nastawieni negatywnie, a wraz ze sceptykami zgniatają optymistów. Może to kontrariańsko zapowiadać wyznaczenie kolejnych maksimów na nowojorskiej giełdzie.

Indeks Nastrojów Inwestorów jeszcze niżej! Ochłodzenie nastrojów wśród krajowych inwestorów w ostatnim miesiącu było zaskakująco wysokie. INI w cztery tygodnie zanotował spadek o blisko 30 pkt. proc. wartości do poziomu 10,5 pkt. proc. Po tak dynamicznym spadku wysoce prawdopodobne jest odreagowanie przy jednoczesnym wzroście wartości indeksu. Po narysowaniu pełnej, 5-cio falowej struktury na WIG20, zachowaniu geometrii rynkowych i pojawieniu się formacji młota, inwestorzy śmielej patrzą na północ oczekując zazielenienia się indeksów na GPW. Wydaje się jednak, że wzrosty na warszawskim parkiecie bez udziałów banków będą tylko chwilowe, więc powinniśmy spoglądać uważnie właśnie w kierunku sektora finansowego.

Łukasz Nowak, SII.