W tym celu GPW wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju rozpoczęła projekt, który ma wskazać główne bariery w rozwoju rynku. Co ważne, na tym się jednak nie skończy.
Projekt zakłada również porównanie naszego rynku kapitałowego z rynkami na podobnym etapie rozwoju oraz z wybranymi rynkami rozwiniętymi. Docelowo mają zostać przygotowane także rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju rynku oraz planu działania w zakresie ich wdrażania. Wnioski mają być wykorzystane w dyskusji na temat Unii Rynków Kapitałowych. Raport ma być także kartą przetargową w rozmowach z regulatorem.
– W dobie swobodnego przepływu kapitału i w szybko zmieniającym się otoczeniu rynkowym musimy zintensyfikować działania podnoszące konkurencyjność polskiego rynku kapitałowego. Powinniśmy dostosować nasze prawo i standardy do tych, które obowiązują na bardziej dojrzałych rynkach, by umożliwić zastosowanie najlepszych światowych praktyk. Liczę, że wnioski płynące z raportu staną się podstawą merytorycznej dyskusji i przyczynią się do konkretnych działań. Skorzysta na tym zarówno polska gospodarka, jak i wszyscy uczestnicy krajowego rynku kapitałowego – przekonuje Paweł Tamborski, prezes GPW.
– Bardzo się cieszymy, że prowadzimy to ważne przedsięwzięcie wspólnie z GPW. Ten projekt wpisuje się ściśle w cele strategii krajowej EBOR dla Polski, która określa rozwój rynków kapitałowych jako główny filar programu dla instytucji finansowych. Ponadto projekt pomoże Bankowi w realizacji ambitnej inicjatywy w zakresie lokalnej waluty i lokalnych rynków kapitałowych wspierającej rozwój infrastruktury rynku – dodaje Grzegorz Zieliński, dyrektor EBOR na Polskę.
Wniosków z raportu można się spodziewać za około pół roku. Wartość umowy wynosi 270 tys. euro. Koszty te ma pokryć GPW i EBOR. Jaki będzie dokładny ich podział, nie wiadomo.