Resort odpowiada też na istotny postulat samorządów dotyczący jednolitej kalkulacji kosztów zadań zleconych. Dziś w większości samorządy realizują te zadania, dokładając ze swojej kieszeni. Sporo zmian w finansach przygotowuje też zespół ds. ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Do propozycji pakietu całościowych zmian prawa samorządowego została włączona np. generalna zasada oparcia źródeł dochodów samorządów na tzw. lokalnym PIT oraz majątkowym, co oznaczałoby urealnienie podatku od nieruchomości.
Samorządowcy postulują zmiany w systemie finansowania lokalnych budżetów już od lat. Czy tym razem prace po stronie rządu zakończą się rzeczywistymi rozwiązaniami, czy skończy się na ich „analizie"?
Na te pytanie będziemy starać się odpowiedzieć podczas debaty „Czy potrzebujemy rewolucji w finansach samorządów", która odbędzie się w poniedziałek o godz. 12 (13 lipca) w redakcji „Rzeczpospolitej". Debata to część uroczystej gali wręczenia wyróżnień w XI edycji Rankingu Samorządów.
W rankingu staramy się wskazywać te samorządy, które wyróżniają się pod względem dobrych wyników lokalnych budżetów (dochody, wydatki, inwestycja, nadwyżka operacyjna) oraz jakością zarządzania (m.in. efektywność procedur administracyjnych, systemu edukacji, wsparcia rozwoju lokalnego rynku pracy). W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 300 gmin i miast.
Pełne wyniki rankingu zostaną opublikowane na łamach „Rz" we wtorek (14 lipca).