Rekomendacja określa oczekiwania nadzorcze w zakresie zarządzania ryzykiem modeli wskazujących bankom konieczność wprowadzenia systemowego podejścia do tego zagadnienia. Wyznacza także dobre praktyki w zakresie efektywnego zarządzania ryzykiem modeli na wszystkich etapach. Ma także na celu zmniejszenie stopnia narażenia sektora bankowego na ryzyko modeli i przygotowanie banków do sprawnego podejmowania działań zaradczych i naprawczych w sytuacji materializacji ryzyka modeli.

W ocenie KNF oszacowania modeli mają istotny wpływ na m.in. prezentowaną przez banki jakość aktywów oraz wyniki finansowe. KNF podkreśla, że polski sektor bankowy uniknął dotychczas wystąpienia istotnych negatywnych skutków materializacji ryzyka modeli. Zdaniem KNF należy zakładać, że znaczenie ryzyka modeli w działalności banków będzie rosło z czasem ze względu na wzrost skali automatyzacji, standaryzacji i obiektywizacji szeregu procesów bankowych.

– Rekomendacja systematyzuje i precyzuje kwestie techniczne w obszarze, który intensywnie się rozwija, gdyż coraz większa liczba banków decyduje się na modele wewnętrzne przy wyliczaniu wymogów kapitałowych, stąd potrzeba klaryfikacji wymogów regulacyjnych w tym obszarze. Spodziewam się, że większość banków jest już przygotowana w tym zakresie, więc jej wprowadzenie nie powinno mieć większego wpływu na sektor – wyjaśnia Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.