- Oczekujemy, że wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie pozytywnie wpływał na wyniki polskiej branży leasingowej – powiedział przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, Wojciech Rybak.

Największą część finansowanych inwestycji (36,8 proc.) stanowią pojazdy, następnie maszyny i urządzenia (33,4 proc. oraz ciężki transport (26,1 proc.). W pierwszych sześciu miesiącach firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów o łącznej wartości 8,8 mld zł. Ale motorem wzrostu rynku są jednak maszyny i urządzenia, głownie z powodu coraz większego wykorzystania przez firmy możliwości produkcyjnych za sprawą poprawy koniunktury w gospodarce oraz dzięki rosnącemu popytowi w rolnictwie. Odbicie nastąpiło także na rynku nieruchomości, gdzie liczba podpisanych umów pozostała co prawda ta sama, jednak ich średnia wartość w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła.

W drugiej połowie roku wyniki branży leasingowej mają się dalej poprawiać. Wyniki badań przeprowadzonych przez Związek Polskiego Leasingu pokazują, że firmy leasingowe spodziewają się wzrostu finansowania praktycznie we wszystkich segmentach, zwłaszcza w przypadku maszyn oraz IT.

Na koniec 2015 roku branża leasingowa oczekuje wzrostu na poziomie 15,5 proc. Według Dyrektora ds. Statystyki i Monitorowania Rynku ZPL, Marcina Nieplowicza, dynamika rynku leasingu w 2015 roku będzie zgodna z oczekiwanym wzrostem inwestycji prywatnych, szacowanym przez Związek Polskiego Leasingu na 9,6 proc.

W 2014 roku łączna wartość transakcji przeprowadzonych przez firmy zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu (ZPL) wyniosła 42,8 mld złotych. To o 21,3 proc. więcej niż rok wcześniej.