Partia Jarosława Kaczyńskiego | „Nie" dla dzikiej prywatyzacji
- Prawo i Sprawiedliwość zaznacza, że nie ma jeszcze gotowych rozwiązań dotyczących otwartych funduszy emerytalnych, ale podkreśla, że ubezpieczony powinien mieć możliwość wyboru, gdzie ma płynąć część jego składki emerytalnej. Oznacza to, że PiS skłania się w stronę istniejących obecnie rozwiązań.
- Odnosząc się do podatków od transakcji finansowych oraz od aktywów instytucji finansowych, PiS zakłada wprowadzenie tylko jednego z tych podatków, jednak jak zapowiada partia, zostanie on wprowadzony nie wcześniej niż w 2017 r. Jeśli partia zdecydowałaby się na podatek od aktywów finansowych, to miałby on wynieść 0,39 proc. ich wartości. Partia Kaczyńskiego ponadto chce likwidacji podatku od wydobycia miedzi i srebra, który uderza w koncern KGHM. Jak uzasadniają politycy tej partii, ostatnio spadła rentowność kopalni wydobywających surowce objęte tym podatkiem, co zagraża miejscom pracy.
- W kwestii prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanie przeciwne pozbywaniu się firm, które są monopolistami w jakimś obszarze, bądź mają strategiczne znaczenie dla państwa. Zdaniem partii ostatnia próba sprzedaży PKP Energetyki jest skandalem, ponieważ spółka ta jako główny dostawca energii do sieci trakcyjnej polskich kolei ma właśnie znaczenie strategiczne dla gospodarki.
- Partia odcina się od używanego ostatnio określenia „udomowienie" banków. Jej zdaniem najważniejsze jest pochodzenie kapitału, który ma narodowość, a nie sama geograficzna siedziba banku.
- Prawo i Sprawiedliwość zwraca uwagę, że podatek od zysków kapitałowych ma marginalne znaczenie dla budżetu państwa – przychody z tego tytułu są niewielkie. Partia na razie nie chce prezentować jasnego stanowiska w tej kwestii, ale zaznacza, że są wśród jej członków osoby, które uważają, że ten podatek powinien zostać zlikwidowany.
- PiS nie precyzuje dokładnie roli Giełdy Papierów Wartościowych. Zaznacza jednak, że jest to spółka absolutnie strategiczna, która musi pozostać pod kontrolą Skarbu Państwa. Partia wskazuje, że jest to właśnie naturalny monopolista, który zapewnia bezpieczeństwo transakcji finansowych.
Ruch Pawła Kukiza | Ukłon w stronę liberalizmu?
- Nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytania zadane Ruchowi Pawła Kukiza. Muzyk dotychczas powtarzał, że nie wierzy w żaden program, tylko w działanie. Już w kampanii prezydenckiej Kukiz jednoznacznie powiedział, że jego programem gospodarczym jest program Centrum im. Adama Smitha. Eksperci z Centrum nie wykluczają z kolei startu w wyborach parlamentarnych z list ruchu zbuntowanego muzyka, chociaż na razie odżegnują się od oficjalnej ścisłej współpracy.
- Opierając się na deklaracjach, można założyć, że Ruch Pawła Kukiza będzie proponował powrót do budowania kapitałowej części systemu emerytalnego i dywersyfikacji ryzyka wypłat emerytur między państwo a instytucje finansowe.
- Centrum im. Adama Smitha z zasady krytykuje fiskalizm, więc jeśli rzeczywiście muzyk opierałby swój gospodarczy program na ekspertach z Centrum, zapewne jego Ruch byłby przeciwny podatkom zarówno od transakcji finansowych, jak i od aktywów instytucji finansowych. Być może w programie znalazłoby się miejsce na zniesienie podatku od zysków kapitałowych.
- Trudno odnosić się do kwestii repolonizacji banków czy prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. Sam Kukiz takich deklaracji nie składa. Podobnie wygląda kwestia roli Giełdy Papierów Wartościowych, chociaż można założyć, że Ruch będzie się zwracał w kierunku wspierania rynku kapitałowego.