Maklerzy do tych danych podchodzą z mieszanymi uczuciami. Kontrastują one bowiem z ostatnimi statystykami GPW, które pokazały, że procentowy udział drobnych graczy w obrotach na rynku akcji osiągnął historyczne minimum (12 proc.). Jak wskazują brokerzy, wzrost liczby rachunków należy więc przede wszystkim wiązać nie z większą skłonnością do bezpośrednich inwestycji w akcje, ale raczej z produktami okołogiełdowymi sprzedawanymi w domach maklerskich.

Który z brokerów po lipcu może mieć największe powody do zadowolenia? Po raz kolejny jest to DB Securities. Firmie przybyło 471 rachunków i na koniec miesiąca miała ich prawie 25,5 tys.

– Przede wszystkim liczbę pozyskanych nowych rachunków zawdzięczamy konstrukcji naszej oferty. Stawiamy na to, aby była ona przejrzysta, a jednocześnie proponujemy inwestorom jeden z najtańszych na rynku rachunek maklerski. Liczy się także świadomość marki – rozpoznawalnej, gwarantującej klientom pewność i bezpieczeństwo – którą zbudowaliśmy. Dodatkowo klienci, którzy otwierają u nas rachunki, cenią bieżące notowania mobilne i bezpłatny dostęp do atskanera, czyli praktycznego narzędzia do analizy technicznej. Do wzrostu liczby rachunków maklerskich przyczyniają się także produkty okołogiełdowe. W naszym przypadku są to certyfikaty strukturyzowane, po które sięgają klienci z rozbudowanym portfelem inwestycyjnym – mówi Tomasz Bednarski, kierownik w Biurze Maklerskim Deutsche Bank Polska (detaliczne ramię DB Securities).

Lipiec był także udany dla DM mBanku (wzrost liczby rachunków o 338 sztuk), DM Raiffeisen Bank Polska (przybyło mu 341 kont) czy też DM BOŚ (ma o 213 więcej rachunków niż na koniec czerwca). Na drugim biegunie znalazł się DM Pekao. Brokerowi w lipcu ubyło 191 rachunków inwestycyjnych. Pod względem liczby prowadzonych kont wciąż jednak zajmuje on czwarte miejsce w stawce. Na koniec miesiąca miał prawie 171,8 tys. rachunków. Liderem jest DM mBanku (295,4 tys.). Podium uzupełniają jeszcze DM PKO BP z prawie 180,1 tys. kont oraz CDM Pekao, który na koniec lipca prowadził niemal 176,2 tys. rachunków.