– Świadczenie usługi doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych w nowej formule rozpoczęliśmy w DM BOŚ niedawno. Przy konstruowaniu oferty wzięliśmy pod uwagę oczekiwania inwestorów, takie jak wskazywanie konkretnych spółek oraz momentów otwarcia i zamknięcia pozycji, proponowanie struktury rekomendowanego portfela czy ocenianie ogólnej sytuacji na rynku – mówi Marek Pokrywka, dyrektor wydziału wsparcia i obsługi klienta w DM BOŚ. – Świadczona przez nas usługa ma charakter spersonalizowany – oferujemy naszym klientom możliwość stałego kontaktu z zespołem doradztwa – dodaje. Teoretycznie każdy, kto podpiszę umowę o doradztwo, będzie mógł skorzystać z usługi. Jest jednak jedno „ale" – z doradztwa będą mogli skorzystać głównie bardziej majętni inwestorzy. Usługa jest bowiem kierowana do inwestorów, którzy posiadają w DM BOŚ aktywa o wartości nie mniejszej niż 300 tys. zł.
Mimo wysokiego progu wejścia przedstawiciele DM BOŚ liczą, że ich oferta spotka się z zainteresowaniem inwestorów. Aby zachęcić ich do skorzystania z usługi, broker zdecydował, że do końca roku nie będzie pobierał opłaty za jej świadczenie, a także opłat za przechowywanie papierów wartościowych.
– Ze względu na ograniczenia regulacyjne, które uniemożliwiają nam prezentowanie wyników tej usługi, wprowadziliśmy okres promocji, w czasie którego inwestorzy są zwolnieni z opłaty za korzystanie z usługi doradztwa. Zakładamy, że klienci w okresie promocyjnym będą mogli ocenić przydatność naszych rekomendacji w realizacji własnych celów inwestycyjnych. Pierwsze miesiące działania, pomimo trudnego rynku, przynoszą sukcesywny wzrost liczby klientów korzystających z usługi – zaznacza Marek Pokrywka.
Jednak nie tylko rynek tradycyjnych usług brokerskich jest trudny. Coraz bardziej wymagający staje się on również w zakresie doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ jest już bowiem kolejną instytucją, która w tym roku zdecydowała się promować doradztwo. Część firm od dłuższego czasu posiadała to rozwiązanie, ale nie było one oferowane szerszemu gronu klientów. Zmieniło się to po namowach Komisji Nadzoru Finansowego. Kilka tygodni temu usługę doradztwa w nowej wersji uruchomił DM mBanku. W maju pojawiła się zaś w ofercie Noble Securities.
Coraz prężniej doradztwo rozwija się także w innych biurach – DM BZ WBK, ING Securities, BM Alior Banku czy też BM BGŻ.