Taka strategia nazywana jest łapaniem dołków lub szczytów i należy do jednej z bardziej ryzykownych. Dla początkujących inwestorów lepszym rozwiązaniem jest gra z trendem, czyli otwieranie pozycji zgodnych z kierunkiem głównego trendu (pozycje długie w trendzie wzrostowym, pozycje krótkie w spadkowym). Jak dokładnie należy podłączać się pod trwający ruch?
Na początku warto zdać sobie sprawę, że nie istnieją trendy (tutaj będzie mowa o wzrostowym), w których każda kolejna sesja przynosi nowe maksimum cenowe. Każdy ruch wzrostowy składa się z długich fal zwyżkowych i krótkich fal korygujących, zwanych korektami. Dzieje się tak dlatego, że część inwestorów uznaje w pewnym momencie, że wypracowany zysk jest wystarczający i można go realizować. Pojawienie się fali korygującej stanowi dogodną sytuację do kupna akcji, o ile fala ta nie przebije linii trendu czy średniej kroczącej, która go wyznacza. Najlepiej, a co za tym idzie najtaniej, byłoby kupić na samym dnie korekty. Szkopuł w tym, że nigdy nie wiemy, jak głęboka ona będzie. Można przyjąć odgórny próg tolerancji dla wielkości korekty. Popularnym podejściem jest reguła 50 proc., która mówi, by zajmować pozycję wtedy, gdy fala korygująca zniesie połowę wcześniejszego wzrostu. Jeśli korekta zakończy się w okolicy tego pułapu, podłączymy się do ruchu wzrostowego po bardzo korzystnej cenie.
Pułap 50 proc. jest tylko jedną z wielu możliwości. Do dyspozycji jest m.in. kilka ważnych zniesień Fibonacciego – 61,8 proc., 38,2 proc. czy 23,6 proc. Na niektórych rynkach korekty są bardziej dotkliwe, na innych mniej, dlatego przed wyborem poziomu zniesienia warto przyjrzeć się dotychczasowemu przebiegowi fal korygujących.
Powstaje pytanie – jak się zachować, gdy korekta nie dosięgnie przyjętego poziomu zniesienia? Jeśli korekta była płytsza, niż zakładaliśmy, za sygnał kupna może posłużyć wybicie ponad dotychczasowe maksimum wzrostu. Skoro kontra sprzedających była słaba, a kurs znów rusza na nowe szczyty, można przypuszczać, że byczy potencjał wciąż jest bardzo duży.
Uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej mogą wysyłać pytania na adres [email protected]