- Oceniamy, że najbliższe dwa kwartały, czyli odczyty za IV kw. 2015 oraz za I kw. 2016 przyniosą spadek wyników GPW w ujęciu r./r. Przy założeniu, że erozja wpływów z obrotu na rynku finansowym zostanie zatrzymana na przełomie I/II kw. 2016, dostrzegamy perspektywę powrót na ścieżkę wzrostu wyników GPW w ujęciu r./r. od II kw. 2016 z utrzymaniem tendencji w III kw. 2016 i IV kw. 2016 (m.in. efekt niskiej bazy) –czytamy w raporcie.
Jak podkreślono powodem podtrzymania pozytywnego scenariusza dla GPW jest natomiast zakładana popraw sytuacji na szerokim rynku akcji w 2016 r. - Obecny sentyment inwestycyjny na warszawskim parkiecie jest wyjątkowo słaby i inwestorzy zdyskontowali już szereg negatywnych scenariuszy, które naszym zdaniem w wielu aspektach nie są uzasadnione. Tym samym nie spodziewamy się trwałego procesu marginalizacji warszawskiego parkietu i nieodwracalnej przyszłej erozji obrotów. Dodatkowo wsparciem dla wyników grupy będzie segment rynku towarowego i impuls wzrostowy w postaci handlu na finansowym rynku towarowym (m.in. futures na energię elektryczną czy gaz) – podkreślili analitycy.
DM BDM zaznacza także, że inwestorzy powinni liczyć się z wprowadzenie zmian w zaprezentowanej w październiku ubiegłego roku strategii GPW. - Bezpośrednim powodem korekt będą prawdopodobne zmiany w zarządzie GPW. Dodatkowo wpływ na to może mieć uwzględnienie zmian i oczekiwań głównego akcjonariusza (Skarbu Państwa) wobec GPW jako instytucji będącej filarem krajowego rynku kapitałowego. Wreszcie zwracamy uwagę, że kluczowe założenie o średniorocznym wzroście przychodów o 7 proc. r./r. do 2020 roku (bez akwizycji KDPW) jest coraz bardziej agresywne (w 2015 roku spodziewamy się, że przychody spółki wzrosną zaledwie o 1,3 proc. z perspektywą niewielkiego spadku w 2016 roku). Nasze założenia w średnim terminie są znacznie ostrożniejsze niż przedstawione cele strategiczne spółki do 2020 roku –dodano.