Kolejnym poziomem rywalizacji będzie dogrywka, która będzie trwała od 3 do 31 marca. Organizatorzy informują, że po raz pierwszy w historii zespoły będą mogły w niej handlować za pomocą kontraktów terminowych na waluty. W obrocie na GPW znajdują się instrumenty oparte na amerykańskim dolarze, euro oraz szwajcarskim franku. Dla każdego instrumentu notowanych jest jednocześnie sześć serii kontraktów, co daje łącznie 18 instrumentów. Przy czym najbardziej płynne są te z najbliższym terminem wykonania. Pełna lista znajduje się pod adresem: www.gpw.pl/kontrakty_terminowe#ipk_waluty. Szczegółowe standardy i warunki obrotu również znajdują się na stronie internetowej giełdy.
Wypada nadmienić, że uczniowie będą mogli zarabiać zarówno na spadkach, jak i na wzroście notowań konkretnej pary walutowej. Cel jest prosty: obstawić słuszny kierunek. Nie jest to zadanie proste, choć jak pokazują twarde statystyki – wykonalne. Według danych GPW (obejmują 2013 r. – red.) aż 53 proc. inwestorów handlujących kontraktami na waluty osiągnęło zysk. W analogicznym okresie tylko 19 proc. osób korzystających z usług tzw. platform foreksowych było na plusie.
Poza walorem spekulacyjnym kontrakty terminowe na waluty mogą mieć praktyczne zastosowanie. Pozwalają polskim firmom zabezpieczać kurs zagranicznej waluty, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Przykładowo: importer, który sprowadza do Polski towar z Chin i płaci swoim kontrahentom w dolarach, może się zabezpieczyć przed ewentualnym wzrostem kursu USD/PLN. W tym celu kupuje kontrakt forward. Zapisany w regulaminie GPW standard nie przewiduje fizycznej dostawy waluty, na którą opiewa kontrakt. Rozliczenie między inwestorami, podobnie jak w przypadku innych giełdowych instrumentów, następuje wyłącznie w formie rozliczenia pieniężnego (a więc nie dochodzi do fizycznej dostawy euro, dolara czy franka). MBL
Uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej mogą wysyłać pytania na adres [email protected]