Zestawienie widoczne obok zawiera obligacje korporacyjne notowane na Catalyst, które wygasają nie później niż za sześć miesięcy, a których notowania nie wskazują, by ich posiadacze martwili się o terminowy wykup (ryzyko defaultu). 24 pozycje to dostatecznie dużo, by wybrać coś dla siebie, o ile myśli się o zaangażowaniu relatywnie niewielkich kwot.
W porównaniu z lokatą
Obok oczywistych minusów (wyższe ryzyko, obligacje nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) jedną z zasadniczych wad inwestycji w obligacje na rynku wtórnym, jest konieczność zapłacenia prowizji maklerskiej. Ma ona tym większe znaczenie, im krótszy pozostał czas do wykupu obligacji. Zapłacenie 0,19 pkt proc. prowizji przy trzymiesięcznej inwestycji ogranicza jej rentowność o 0,76 proc., przy dwumiesięcznej o 1,4 pkt proc., a przy miesięcznej o 2,28 pkt proc.
Oznacza to tyle, że celując w obligacje o bliskim terminie wygaśnięcia musimy szczególną uwagę poświęcić na analizę kosztów transakcyjnych, bo mogą one zjeść cały dochód odsetkowy.
Kolejną trudnością jest analiza kosztów podatkowych. Ponieważ zwykle mowa o ostatnich okresach odsetkowych, oznacza to, że podatek od wypłaconych odsetek zapłaci ich ostatni nabywca. Im bliżej jest do wykupu obligacji, w tym większym stopniu naliczane odsetki pracują na dochód urzędu skarbowego, a nie inwestora. Chyba że kupuje on obligacje jako firma lub na indywidualne konto emerytalne w formie rachunku maklerskiego – wówczas podatek od naliczonych do dnia transakcji ma mniejsze znaczenie (jeśli już to korzystne, bo można liczyć na podatkowe dyskonto w cenie sprzedaży) - dlatego w tabelce przedstawionej obok przedstawiono wartości brutto i netto.
Z tego powodu kluczowe znaczenie dla rentowności ma oczywiście cena, po której zawierane są transakcje, jednak i w tym wypadku pozycja kupującego jest gorsza niż sprzedającego. Każdy dzień oczekiwania na akceptację zlecenia kupna, oznacza dzień „straty" odsetek, które są naliczane na konto posiadacza obligacji „sprzedającego". Z tego powodu w tabelce obok widnieją aktualne ceny z arkusza sprzedaży, a nie ostatnie ceny transakcyjne (nie zawsze są takie same).