Badanie powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP, jest wzorowane na niemieckim wskaźniku Ifo.
W porównaniu z poprzednimi miesiącami wyraźnie pogorszyła się ocena koniunktury w branży budowlanej. Firmy z sektora finansowego nie odczuły ani istotnej poprawy, ani pogorszenia swojej sytuacji biznesowej w porównaniu ze styczniem, choć jednocześnie bardzo pesymistyczne pozostają ich wskazania w zakresie prognoz na przyszłość. Podobnie jak w poprzednich miesiącach ma to związek z rosnącymi obciążeniami tych przedsiębiorstw z tytułu nowego podatku od aktywów oraz m.in. koniecznością zasilania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego środkami na wypłatę gwarantowanych depozytów klientom upadłych w ostatnim czasie instytucji.
Perspektywa wprowadzenia sektorowego podatku nie przełożyła się na ocenę koniunktury w przypadku firm funkcjonujących w obszarze handlu oraz usług dla klientów detalicznych, które awansowały do grona podmiotów gospodarczych najlepiej radzących sobie w obecnych warunkach. Może to częściowo wynikać z pojemności tej kategorii, obejmującej wiele podmiotów, na które nie zostaną nałożone nowe obciążenia fiskalne. Ponadto wewnętrzny popyt konsumpcyjny na polskim rynku pozostaje stosunkowo silny. Znaczące pogorszenie sytuacji sygnalizują zaś przedsiębiorstwa przemysłowe i wydobywcze, choć w dalszej perspektywie spodziewają się one względnej stabilizacji swoich wyników ekonomicznych.
Wyjątkowo największy optymizm w odniesieniu do bieżącej i przyszłej sytuacji biznesowej wykazywały małe firmy, podczas gdy wśród większych przedsiębiorstw częściej występowały oceny negatywne i neutralne. Może to wynikać z faktu, że wprowadzane nowe obciążenia dotyczą przede wszystkim dużych podmiotów, podczas gdy jednocześnie planuje się wprowadzić udogodnienia dla mniejszych spółek, w tym m.in. obniżoną stawkę CIT.
Metodologia badania
Indeks optymizmu przedsiębiorców to badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują przyszłą koniunkturę. Wynik poniżej 100 pkt oznacza pogarszanie się sytuacji biznesowej, powyżej 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian). MBL