To by było na tyle hossy
Zyskali zarządzający, którzy obstawili spadek rentowności (wzrost cen) polskich skarbówek wywołany łagodniejszym, niż można było się spodziewać, werdyktem agencji Moody's. – Rozwój wydarzeń był zgodny z naszymi prognozami – zakładaliśmy, że Moody's utrzyma rating Polski na niezmienionym poziomie, jednocześnie obniżając perspektywę – mówi Paweł Kowalski, współzarządzający funduszem PZU Papierów Dłużnych Polonez. – Zagraliśmy pod taką właśnie decyzję agencji, przewidując, że wywoła spadek rentowności (wzrost cen) polskich obligacji skarbowych o długim terminie do wykupu, jednak nie zajęliśmy dużej pozycji – zastrzega Kowalski.
Rentowność polskich obligacji skarbowych spada już od początku maja (wcześniej rosła od połowy marca). Czy „efekt Moody's" już się wyczerpał? – Sądzę, że tak. Inwestorzy, również na naszym rynku długu, żyją już Brexitem, później będą czekać na decyzję agencji S&P, która swój werdykt odnośnie do oceny wiarygodności kredytowej Polski wyda w lipcu, i tak dalej... Inwestowanie na rynku długu, przyjmując średnioterminową lub długoterminową perspektywę, nie ma teraz większego sensu – ocenia Kowalski.
Decyzja pozornie pozytywna
Decyzja agencji ratingowej pomogła też inwestującym w akcje – w poniedziałek wybrane fundusze polskiego szerokiego rynku zyskały ponad 1,5 proc. Wcześniej, od początku kwietnia nasza giełda zachowywała się wyraźnie słabiej niż inne parkiety w regionie. Niestety, inwestorzy, którzy liczyli na mocniejsze odreagowanie wcześniejszej słabości, przeliczyli się. – Poniedziałek okazał się tylko jednorazowym wyskokiem przy płytkim rynku – w wielu krajach europejskich nie było sesji. Naszej giełdzie mogą teraz ciążyć zarówno czynniki globalne, np. Brexit, jak i lokalne – ryzyko obniżki ratingu nie zniknęło, tylko za sprawą negatywnej perspektywy jest po prostu oddalone w czasie, do tego cały czas otwarta pozostaje kwestia przewalutowania kredytów we frankach – komentuje Piotr Święcik z zarządu Opera TFI.
Opinia
Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI