V Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG przeszedł do historii

17 i 18 maja w Jachrance dyrektorzy finansowi spółek giełdowych rozmawiali m.in. o roli CFO w tworzeniu wartości spółki, czynnikach konkurencyjności firm czy strategiach zarządzania ryzykiem walutowym.

Publikacja: 20.05.2016 12:20

V Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG przeszedł do historii

Foto: Bloomberg

Część merytoryczna I dnia Kongresu składała się z trzech dyskusji panelowych. Podczas pierwszej dyskusji „Czynniki konkurencyjności finansowej spółki omówiono takie zagadnienia jak: zarządzanie ryzykiem należności, optymalizacja podatkowa, umiędzynarodowienie biznesu. – Konkurencyjność finansową przedsiębiorstwa mogą osiągać na wiele sposobów, a w czasach szybko zachodzących zmian i niepewności, najważniejsza jest szybka adaptacja do bieżącej sytuacji, dlatego przewagę konkurencyjną uzyskać można poprzez różne formy zabezpieczania płynności finansowej czy poprzez efektywną organizację wewnętrzną – mówi Monika Nowecka, wiceprezes zarządu, Mazars w Polsce.

Na temat wyceny wartości przedsiębiorstwa, relacji modeli finansowania do wartość spółki i budowania przewagi konkurencyjnej dyskusja toczyła się podczas drugiej sesji panelowej.

– Dyrektorzy finansowi w Polsce mają obecnie utrudnione zadanie jeśli chodzi o kreowanie wartości przedsiębiorstw. Z jednej strony nie sprzyja im postrzeganie naszego kraju przez inwestorów zagranicznych. Ryzyko obniżenia oceny naszego kraju przez agencje ratingowe wywiera presję na zwiększenie kosztu finansowania przedsiębiorstw. Ponadto, utrudnione staje się zwiększenie przepływów poprzez wykorzystanie optymalizacji podatkowych. W chwili obecnej CFO bardziej musi się skupiać na minimalizacji ryzyka podatkowego i to dotyczącego przeszłych okresów– mówi Bartłomiej Knichnicki z firmy Volante.

Podczas trzeciej dyskusji panelowej "Bezpieczne strategie zarządzania ryzykiem walutowym" poruszane były takie zagadnienia jak: czynniki makroekonomiczne oraz ich wpływ na kursy walut w 2016 roku, minimalizacja kosztów dzięki uproszczeniu hedgingu.

Drugi dzień Kongresu wypełniły warsztaty tematyczne omawiające innymi takie takie zagadnienia jak: zarządzanie ryzykiem walutowym w średnich i mniejszych spółkach giełdowych; rozliczenia i zabezpieczenie ryzyka walut egzotycznych; finansowanie projektów inwestycyjnych przez bank; rola projektów PPP w przedsięwzięciach infrastrukturalnych; kluczowe zmiany w środowisku podatkowym 2016-2017; jak zmienić problem w element strategii; jak przygotować spółkę do zwiększonej presji ze strony organów podatkowych; IT - broń strategiczna biznesu; zarządzanie ryzykiem w spółkach kapitałowych.

Część merytoryczną Kongresu zamknęła debata nt. nowej rzeczywistość regulacyjnej spółek giełdowych. – Rok 2016 będzie szczególnie ważny dla spółek giełdowych, ponieważ czekają je kolosalne zmiany w sposobie raportowania. Podczas debaty mówiliśmy przede wszystkim o zmianach raportowaniu informacji gospodarczych i korporacyjnych oraz krokach, które spółka musi poczynić, aby się do nich przygotować - opowiada Mirosław Kachniewski, prezes zarządu, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. - Była też mowa o zmianach raportach okresowych wynikające z dyrektyw Transparency II oraz 2014/95/UE. Niezwykle ważnymi dla managerów tematami jest obowiązek gromadzenia informacji o członkach władz oraz ich powiązaniach rodzinnych i biznesowych, a także dość drakońskie sankcje które za błędy będą groziły nie tylko spółce, ale również managerom jako osobom fizycznym i członkom ich rodzin – dodaje.

„Parkiet" był patronem medialnym wydarzenia.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28