Część merytoryczna I dnia Kongresu składała się z trzech dyskusji panelowych. Podczas pierwszej dyskusji „Czynniki konkurencyjności finansowej spółki omówiono takie zagadnienia jak: zarządzanie ryzykiem należności, optymalizacja podatkowa, umiędzynarodowienie biznesu. – Konkurencyjność finansową przedsiębiorstwa mogą osiągać na wiele sposobów, a w czasach szybko zachodzących zmian i niepewności, najważniejsza jest szybka adaptacja do bieżącej sytuacji, dlatego przewagę konkurencyjną uzyskać można poprzez różne formy zabezpieczania płynności finansowej czy poprzez efektywną organizację wewnętrzną – mówi Monika Nowecka, wiceprezes zarządu, Mazars w Polsce.
Na temat wyceny wartości przedsiębiorstwa, relacji modeli finansowania do wartość spółki i budowania przewagi konkurencyjnej dyskusja toczyła się podczas drugiej sesji panelowej.
– Dyrektorzy finansowi w Polsce mają obecnie utrudnione zadanie jeśli chodzi o kreowanie wartości przedsiębiorstw. Z jednej strony nie sprzyja im postrzeganie naszego kraju przez inwestorów zagranicznych. Ryzyko obniżenia oceny naszego kraju przez agencje ratingowe wywiera presję na zwiększenie kosztu finansowania przedsiębiorstw. Ponadto, utrudnione staje się zwiększenie przepływów poprzez wykorzystanie optymalizacji podatkowych. W chwili obecnej CFO bardziej musi się skupiać na minimalizacji ryzyka podatkowego i to dotyczącego przeszłych okresów– mówi Bartłomiej Knichnicki z firmy Volante.
Podczas trzeciej dyskusji panelowej "Bezpieczne strategie zarządzania ryzykiem walutowym" poruszane były takie zagadnienia jak: czynniki makroekonomiczne oraz ich wpływ na kursy walut w 2016 roku, minimalizacja kosztów dzięki uproszczeniu hedgingu.
Drugi dzień Kongresu wypełniły warsztaty tematyczne omawiające innymi takie takie zagadnienia jak: zarządzanie ryzykiem walutowym w średnich i mniejszych spółkach giełdowych; rozliczenia i zabezpieczenie ryzyka walut egzotycznych; finansowanie projektów inwestycyjnych przez bank; rola projektów PPP w przedsięwzięciach infrastrukturalnych; kluczowe zmiany w środowisku podatkowym 2016-2017; jak zmienić problem w element strategii; jak przygotować spółkę do zwiększonej presji ze strony organów podatkowych; IT - broń strategiczna biznesu; zarządzanie ryzykiem w spółkach kapitałowych.