Mimo że ostateczna wersja 16 wytycznych przyjęta została przez Komisję Nadzoru Finansowego 24 maja, środowisko brokerskie reprezentowane przez Izbę Domów Maklerskich do końca miało nadzieję, że w dyskusji z nadzorcą uda się jeszcze coś ugrać. Po cichu liczono, że choć Komisja nie zrezygnuje z wprowadzania wytycznych, to przynajmniej wydłuży czas na dostosowanie się do nich. – Wydaje się, że termin wprowadzenia wytycznych, czyli 30 września, jest nierealny. Aby dostosować się do nowych wymogów, domy maklerskie muszą wprowadzić zmiany w swoich regulaminach, systemach informatycznych, a to generuje nie tylko wysokie koszty, ale też zabiera dużo czasu – wskazywał Piotr Sobków, członek zarządu Izby.
Szef nadzoru Andrzej Jakubiak rozwiewa jednak wszelkie nadzieje brokerów.
Data bez zmian
Z jego listu skierowanego do Izby Domów Maklerskich, do którego dotarł „Parkiet", jasno wynika, że o żadnych opóźnieniach we wprowadzeniu wytycznych nie może być mowy.
„Waga problematyki związanej z inwestowaniem klientów detalicznych na tzw. rynku forex i konieczność zapewnienia jednolitego, należytego standardu świadczenia usług na rzecz tych inwestorów przez podmioty nadzorowane,wymagała podjęcia jak najszybszych działań przez Komisję Nadzoru Finansowego. W konsekwencji, przyjmując do wiadomości informację Izby o potrzebie implementowania w działalności firm inwestycyjnych szeregu przepisów narodowych, Komisja uznała jednak, że nie może być to czynnik decydujący o wstrzymaniu na kolejne miesiące, a nawet zaniechaniu prac nad wytycznymi OTC – napisał Jakubiak. – Wyrażam nadzieję, że niezależnie od ewentualnych działań KNF i Urzędu Komisji, również Izba Domów Maklerskich będzie aktywnie uczestniczyła w procesie wdrażania wytycznych OTC oraz wspierała swoich członków w efektywnym i terminowym ich wdrożeniu" – czytamy dalej.
Co z zagranicą?
Środowisko maklerskie nie ukrywa, że nie tylko czas na przygotowanie się do wdrożenia nowych zasad jest problemem. – Istnieje obawa, że wytycznymi zostaną objęte tylko polskie firmy inwestycyjne i tym samym pogorszy się ich pozycja względem zagranicznych konkurentów – mówi anonimowo przedstawiciel jednego z brokerów foreksowych. Jakubiak w swoim liście odniósł się również do tych obaw. Podkreślił, że Komisja dążyła do rozszerzenia granic podmiotowych stosowania wytycznych, ale nie mogła pominąć faktu, że bezoddziałowe zagraniczne firmy podlegają nadzorowi macierzystych organów i stosują swoje systemy prawa. „Zawarto we wstępie rekomendację skierowaną do tej grupy podmiotów, aby zapoznały się z treścią wytycznych, i zamieszczono sugestie, że o ile nie będzie to kolidowało z ich macierzystym porządkiem prawnym, słuszne staje się ich wdrożenie na terenie RP. W dalszym okresie Urząd Komisji podejmie starania, aby przedmiotową intencję Komisji zrealizować w praktyce" – zapewnił Jakubiak.