Altus TFI otwarcie bowiem przyznał, że rozpoczął negocjacje w sprawie nabycia 100 proc. akcji BPH TFI. 28 czerwca firma podpisała nawet z grupą GE Capital (właściciel BPH TFI) dokument określający ramowe warunki transakcji. Wynika z niego, że negocjacje na zasadach wyłączności dotyczące potencjalnej operacji będą kontynuowane przez dwa tygodnie od dnia podpisania dokumentu. Sama transakcja jest uzależniona oczywiście od kilku czynników. Przede wszystkim „satysfakcjonującym" wynikiem musi się zakończyć due diligence BPH TFI. Niezbędnym warunkiem jest także uzyskanie wymaganych zgód korporacyjnych przez podmiot zbywający akcje BPH TFI oraz przez nabywcę, czyli Altus TFI, ustalenie ostatecznych postanowień umowy inwestycyjnej, a także uzyskanie odpowiednich zgód UOKiK oraz KNF.
– Na możliwość powrotu Altusa do rozmów w sprawie przejęcia wskazywały ostatnie uchwały walnego zgromadzenia spółki, które zadecydowało o przeprowadzeniu buy-backu w dwóch transzach, przy czym wypłata z drugiej transzy (za 122 mln zł) miała być odłożona w czasie. Altus TFI zostawił więc sobie furtkę na wypadek potencjalnego przejęcia. Dzięki akwizycji BPH TFI Altus zwiększyłby aktywa pod zarządzaniem o niemal 30 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że w strukturze AUM BPH TFI ponad 50 proc. stanowią fundusze oparte na rynku długu. Do osiągnięcia są przede wszystkim synergie kosztów (co widać chociażby po różnicy w poziomie zatrudnienia w obu spółkach), potencjalnie prawdopodobnie również synergie przychodów oraz poszerzenie sieci dystrybucji, szczególnie w segmencie klientów detalicznych – mówi Michał Fidelus, analityk Vestor DM.
Warto przypomnieć, że przygoda Altusa z BPH TFI trwa już od dłuższego czasu. W 2014 r. spółka przeprowadziła IPO, dzięki któremu pozyskała 175 mln zł. Pieniądze na ten cel miała przeznaczyć właśnie na zakup BPH TFI. Mimo że rozmowy z grupą GE były zaawansowane ostatecznie spaliły na panewce. GE poinformował bowiem, że nie sprzeda TFI, a wkrótce potem, że na sprzedaż został wystawiony bank łącznie z TFI. Niedawno jednak doszło do kolejnego zwrotu akcji. GE Capital sprzedał bowiem Bank BPH Alior Bankowi, ale bez TFI.
Wartość aktywów netto zarządzanych przez Altus TFI na koniec maja wynosiła 10,8 mld zł.