Gdy mówimy o branży private equity oraz o bankach i domach maklerskich, to możemy pomyśleć, że raczej są to dla siebie konkurencyjne segmenty rynku. Zamiast bowiem szukać finansowania z sektora bankowego czy z rynku kapitałowego, spółki dostają je od funduszy. Czy faktycznie domy maklerskie i fundusze PE to konkurencja?
Teoretycznie mogłoby tak być, jednak my tak tego nie odbieramy. Praktyka rynkowa pokazuje, że jest wręcz przeciwnie. Uważam, że branża private equity, a także banki oraz domy maklerskie – czy też, mówiąc szerzej, rynek kapitałowy – doskonale się uzupełniają. Spółki, które znajdują się w orbicie zainteresowań funduszy private equity, które szukają źródeł finansowania, często są postrzegane jako zbyt ryzykowne dla systemu bankowego bądź też nie są jeszcze na takim etapie rozwoju, by myśleć o wprowadzeniu ich na warszawską giełdę. Nie da się ukryć, że fundusze private equity oczekują większych stóp zwrotu, więc mogą zaakceptować wyższe ryzyko i są w stanie zainwestować większe kwoty w konkretne projekty. Dlatego nie traktowałbym sektora private equity jako konkurencji. My bardziej się uzupełniamy, niż konkurujemy.
Uzupełniacie, ale w jakich dokładnie obszarach?
Można identyfikować trzy główne obszary współpracy: akwizycja, finansowanie, wyjście z inwestycji. Najbardziej oczywista i najczęściej spotykana jest współpraca przy wyjściach z inwestycji za pośrednictwem giełdy lub sprzedaży do inwestora strategicznego, kiedy banki doradzają przy transakcji oraz nadzorują jej egzekucję. Kolejnym obszarem jest finansowanie inwestycji, zarówno dla funduszu przy zakupie udziałów w spółkach, jak i zapewnieniu finansowania dla kupującego od funduszu. Trzecim obszarem jest doradztwo przy poszukiwaniu celów inwestycyjnych oraz pośredniczenie w zakupie spółek notowanych na GPW. Podsumowując, możemy nawet stwierdzić, że banki korzystają na współpracy z funduszami PE, ponieważ te ostatnie akceptują większe ryzyko niż inwestorzy giełdowi i banki, a przy wyjściu z inwestycji niejednokrotnie podmiot, w który zainwestował fundusz PE, stanowi bardzo dobrą inwestycję dla inwestorów giełdowych oraz jest wiarygodnym partnerem dla banków.
Co to oznacza?