Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Shigeru Ishiba, premier Japonii, krytycznie ocenia sytuację fiskalną kraju.
Rentowność japońskich obligacji dziesięcioletnich sięgała we wtorek prawie 1,5 proc., czyli najwyższego poziomu od marca. Rentowność dwudziestolatek przekraczała 2,5 proc. i była najwyższa od 2000 r., a dochodowość papierów trzydziestoletnich była powyżej 3 proc. i sięgnęła najwyższego poziomu, odkąd w 1999 r. zaczęto sprzedawać te papiery. Wcześniej doszło do aukcji japońskiego długu, na której popyt był najgorszy od dekady. Okazało się, że krajowe banki oraz ubezpieczyciele nie zwiększają zakupów długu i nie wchodzą w miejsce „zwolnione” przez Bank Japonii, który ogranicza zakupy obligacji. To właśnie obawy dotyczące polityki banku centralnego przyczyniają się do wzrostu rentowności japońskiego długu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny spadły o 1,2 proc. w skali roku, zgodnie z przewidywaniami ekonomistów w ankiecie Reutersa. W kwietniu roczna stopa zmiany wyniosła -0,9 proc. Ceny były niższe o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Ceny ryżu w Japonii podskoczyły w maju ponad dwukrotnie — inflacja bazowa wzrosła do najwyższych poziomów od 2023 r. Inflacja CPI wyniosła 3,5 proc. i była niższa w porównaniu z kwietniowym poziomem 3,6 proc.
Goldman Sachs twierdzi, że plan wydatków Trumpa nie powstrzyma długu publicznego przed osiągnięciem „niemożliwych do utrzymania” szczytów, jakich nie widziano od II wojny światowej. W 2026 r. odsetki będą wyższe niż wydatki na Medicare i obronę.
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzenia, a ekonomiści spodziewają się, że z obniżką zaczeka do sierpnia.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył w czwartek stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do 0 proc. - poinformował bank w komunikacie. Decyzja była powszechnie oczekiwana przez rynki. Podczas gdy inne kraje nadal zmagają się z inflacją, Szwajcaria stoi w obliczu deflacji, a ceny konsumpcyjne spadły w maju o 0,1proc. w ujęciu rocznym.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, spodziewając się wyższej inflacji i niższego wzrostu gospodarczego, i nadal wskazuje na możliwość dwóch obniżek w dalszej części roku.