Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.04.2025 08:08 Publikacja: 16.12.2024 06:00
Tysiące mieszkańców Seulu protestowało przeciwko stanowi wojennemu i żądało impeachmentu prawicowego prezydenta Yoon Suk-yeola. Fot. JUNG YEON-JE/afp
Foto: JUNG YEON-JE
Korea Południowa to 12. pod względem nominalnego PKB gospodarka świata, kraj będący produkcyjną potęgą i jednym z globalnych centrów rozwoju nowoczesnych technologii. Wydawałoby się, że jej władze będą się zachowywały poważnie. A jednak...
3 grudnia prezydent Yoon Suk-yeol zaskoczył wszystkich, wprowadzając stan wojenny. Zrobił to, bo nie mógł osiągnąć porozumienia w sprawie budżetu z parlamentem, w którym większość ma opozycyjna Partia Demokratyczna, która na wszelkie sposoby starała się sabotować jego władzę i paraliżować działalność rządu. Próba sięgnięcia po dyktaturę przez zirytowanego prezydenta została podjęta jednak po partacku. Nie skonsultował on jej nawet z własną partią. Po kilku godzinach parlament zniósł więc jednogłośnie stan wojenny. Deputowani zdołali się zebrać, bo wojsko mało skutecznie blokowało budynek zgromadzenia narodowego. Prezydent później przeprosił za tragikomiczną próbę puczu. 7 grudnia parlament nie zdołał przegłosować impeachmentu głowy państwa, bo głosowanie zbojkotowała Partia Konserwatywna. Prezydent ma jednak zakaz podróży zagranicznych i ma się wstrzymać od podejmowania ważnych decyzji. Może dojść do kolejnej próby impeachmentu, a toczy się też gra, by wymusić dymisję Yoona i przedterminowe wybory. Administrowaniem krajem ma się zajmować premier Han Duck-soo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas