Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 21:40 Publikacja: 30.07.2023 21:00
Wiele biurowców w amerykańskich metropoliach traci na wartości. To jeden ze skutków pandemii oraz dużej popularności pracy zdalnej. Fot. Michael Nagle/Bloomberg
Foto: Michael Nagle
One South Street to 30-piętrowy biurowiec w centrum Baltimore, zbudowany w 1992 r. W czerwcu został sprzedany za 24 mln USD, czyli o 64 proc. taniej niż w 2015 r. Nieco później w tym samym mieście sprzedano dziesięciopiętrowy biurowiec przy 1 E. Pratt St. za 25 mln USD, czyli o 69 proc. taniej, niż wynosiła cena sprzedaży z 2018 r. To pierwsze tego typu transakcje w tym mieście od czasu pandemii. Ogólnie wskazują one na słabą kondycję amerykańskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Część analityków przewiduje na nim dalsze spadki cen i mówi o kryzysie. Magazyn „New Yorker” niedawno ukazał się z okładką przedstawiającą panoramę nowojorskich wieżowców i tytułem „Worth less”. Da się on dosłownie przetłumaczyć jako „warte mniej”, ale czytane jako jeden wyraz znaczy „bezwartościowe”. Wiele z tych ładnie prezentujących się wieżowców na tej panoramie oznaczono specjalnymi uwagami. „50 Times Sq. W 70 proc. pusty”, „Hudson Yards. Dostępne ponad 2,5 mln stóp kw.”, „220 W 42nd St. Pusta wieża zamieniona na schronisko dla migrantów”, „1740 Broadway. Blackstone oddał klucze”. Podobne problemy dotykają wielu amerykańskich miast. Czy można się jednak spodziewać, że ten kryzys poważnie wpłynie na gospodarkę i na rynki?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas