Chipy dopadł kryzys. Mogą zyskać UE i USA

Spowolnienie w branży półprzewodników dotknęło Koreę Płd., Singapur oraz Tajwan, które odpowiadają za 75 proc. globalnej produkcji i 90 proc. eksportu.

Publikacja: 09.03.2023 21:00

Dzięki odbudowie ekosystemu półprzewodników w UE wzrost PKB sięgnie do 85 mld euro i powstanie do 20

Dzięki odbudowie ekosystemu półprzewodników w UE wzrost PKB sięgnie do 85 mld euro i powstanie do 20 tys. nowych miejsc pracy – prognozują analitycy firmy Kearney.

Foto: Fot. CHUYKO SERGEY/shutterstock

Recesja na rynku układów scalonych stała się faktem. Spowolnienie sprzedaży zaczęło się już w ub.r., a teraz – wedle prognoz ekspertów z Allianz Trade – będzie się pogłębiać w trzech kluczowych sektorach, które odpowiadają za 80 proc. rynku chipów. W branży elektroniki użytkowej spadki sięgną 6 proc., telekomunikacyjnej – 3 proc., a w technologiach obliczeniowych – aż 12 proc. – przewidują najnowsze analizy.

Spowolnienie w branży półprzewodników, wartej 580 mld USD, nastąpiło w II połowie 2022 r. Obniżyło ono dynamikę rocznej sprzedaży do 7,6 proc., co – po rekordowym 2021 r., gdy odnotowano skok rzędu ponad 24 proc. – było wyraźnym sygnałem kłopotów. W 2023 r. analitycy zapowiadają już 5-proc. spadek. Z najnowszych prognoz Allianz Trade wynika, że recesja szczególnie dotknie Tajwanu, Korei Płd. i Singapuru, ale też Malezji, Filipin i Japonii. A to w tych krajach znajduje się 75 proc. światowych zdolności produkcyjnych układów scalonych. W dodatku odpowiadają one za ok. 90 proc. eksportu chipów (rok do roku w Korei eksport w styczniu spadł o 45 proc.). Różnica między wzrostem sprzedaży półprzewodników (wartość) a wzrostem dostaw płytek krzemowych (wolumen) jest ujemna od III kwartału ub.r. Jednak pojawia się okazja dla firm z Europy i Ameryki Północnej. Oba regiony wyciągnęły wnioski z niedoborów i dziś odnotowują rosnące inwestycje produkcyjne, chcąc zdobyć większą autonomię w produkcji półprzewodników. „Ich zależność od azjatyckich producentów została obnażona przez niedobory półprzewodników, które sparaliżowały przemysł w 2021 i 2022 r. Wraz z geopolitycznym dążeniem do przeciwdziałania rosnącym ambicjom Chin w branży, niedobory skłoniły decydentów po obu stronach Atlantyku do reorganizacji zachęt mających pobudzić produkcję krajową” – podaje Allianz Trade.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają