Spółki i rządy korzystają z okazji do emisji

Od początku roku wyemitowano na całym świecie, według danych agencji Bloomberg, obligacje warte łącznie 586 mld USD. To rekordowo duże emisje jak na tak krótki okres, obejmujący niecały styczeń.

Publikacja: 19.01.2023 21:00

Spółki i rządy korzystają z okazji do emisji

Foto: Adobestock

Rekord pobiły m.in. emisje obligacji denominowanych w euro. Wzrosły one aż o 39 proc. rok do roku i sięgnęły prawie 250 mld USD. Same europejskie banki wyemitowały od początku stycznia papiery warte ponad 100 mld USD. Tymczasem emisje długu denominowanego w dolarach były tylko nieco wyższe niż w podobnym okresie zeszłego roku i przekraczały 200 mld USD.

Duże emisje obligacji, do których dochodziło w ostatnich tygodniach, były w dużym stopniu reakcją inwestorów na spadek rentowności i wzrost cen obligacji na wielu rynkach. Indeks obligacyjny Bloomberga zyskał od początku roku 4,1 proc. i była to dla niego największa od 1999 r. zwyżka w takim okresie. Spadki rentowności dotykały długu zarówno z rynków rozwiniętych, jak i ze wschodzących. Na przykład, o ile w październiku rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich sięgnęła 4,33 proc., o tyle w czwartek po południu wynosiła już tylko 3,39 proc., czyli wróciła na poziom z pierwszej połowy września. Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich, przekraczająca w październiku 9 proc., w czwartek wynosiła 6 proc.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?