Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Spowolnienie na rynku pracy ma charakter ogólnoświatowy, obserwowany nie tylko w Polsce, lecz także w innych rozwiniętych gospodarkach, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych – podkreślają Robert Pater i Herman Czerniajew, autorzy ogłoszonego w poniedziałek Barometru Ofert Pracy, który przygotowują eksperci z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Tę opinię potwierdzają najnowsze dane firmy GlobalData, która monitoruje działania 27 tys. światowych pracodawców z różnych branż. Według nich wrzesień był nie tylko kolejnym miesiącem ich zmniejszonej aktywności, ale w dodatku pogłębił wcześniejsze spadki. O ile w sierpniu wskaźnik aktywnych ofert obniżył się o 5 proc., o tyle we wrześniu zmalał o kolejne 6,7 proc. Przy czym np. w Indiach wrześniowy spadek sięgnął 19,3 proc., w USA 7,2 proc., a w Chinach 6 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej