Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jerome Powell, prezes Fedu, wielokrotnie mówił, że rynek pracy jest silny. W każdym miesiącu potwierdzają to dane. Fot. MANDEL NGAN/AFP
W danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w lipcu trudno znaleźć słabe punkty. Stopa bezrobocia w USA spadła z 3,6 proc. do 3,5 proc., najniższego poziomu od lutego 2020 r. W sektorze hotelarsko-restauracyjnym przybyło 96 tys. etatów, w branży usług biznesowych – 89 tys., w ochronie zdrowia – 70 tys., a w sektorze rządowym – 57 tys. Przemysł zwiększył zatrudnienie o 32 tys. Średnia płaca godzinowa zwiększyła się natomiast o 0,5 proc. w porównaniu z czerwcem i o 5,2 proc. rok do roku. Średnio prognozowano, że wzrośnie ona odpowiednio o 0,3 proc. i o 4,9 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.