Walka za cenę wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii

Stopy procentowe na Wyspach mogą na kolejnym posiedzeniu Banku Anglii pójść w górę mocniej niż ostatnia podwyżka o 0,25 pkt proc.

Publikacja: 21.06.2022 21:00

Walka za cenę wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii

Foto: Adobe Stock

W piątek Bank Anglii podwyższył stopy procentowe o 0,25 pkt proc., co było już piątym ruchem w górę w obecnym cyklu zacieśniania monetarnego. Głosy płynące od decydentów wskazują, że kolejne decyzje mogą być bardziej agresywne.

W wyniku pandemii stopy procentowe na Wyspach zostały obniżone do 0,1 proc. Bank Anglii pod koniec ubiegłego roku zaczął je podwyższać i obecnie wynoszą 1,25 proc. To najwyższy poziom od 13 lat.

We wtorek Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii, powiedział, że w nadchodzących miesiącach konieczne będzie dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej, a decydenci są gotowi do działania bardziej agresywnie. Pill powiedział, że narzędzia banku centralnego są „tępymi instrumentami", które mogą sprowadzić inflację z powrotem do celu, ale nie mogą rozwiązać innych problemów, takich jak rosnąca przepaść między bogatymi i biednymi oraz słabszy funt.

Przypomnijmy także, że Bank Anglii opublikował w piątek prognozy mówiące, że wzrost cen w gospodarce przyspieszy w tym roku do ponad 11 proc. Inflacja na Wyspach wynosi obecnie 9 proc. i jest najwyższa od 40 lat. Słowa Pilla mogą sugerować, że na najbliższym posiedzeniu decydenci będą opowiadali się na podwyżką o 0,5 pkt proc. Jeśli tak by się stało, stopa Banku Anglii byłaby najwyższa od 2008 r.

Możliwość silniejszego zacieśniania monetarnego negatywnie wpływa na perspektywy gospodarcze. Gospodarka brytyjska niespodziewanie skurczyła się w kwietniu. PKB spadł o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. Pill powiedział jednak, decydenci poświęciliby wzrost gospodarczy, aby obniżyć inflację w Wielkiej Brytanii.

– Perspektywy wzrostu gospodarczego są słabe. Na już i tak poważne ograniczenie siły nabywczej gospodarstw domowych negatywnie wpłynie inflacyjny wpływ tarcia w globalnym łańcuchu dostaw i słabość funta – powiedział Martin Beck, główny doradca ekonomiczny EY ITEM Club.

Niedawno Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) stwierdziła, że ??brytyjska gospodarka nie wykaże wzrostu w przyszłym roku, co jest najsłabszą prognozą na 2023 r. ze wszystkich krajów z grupy G20, z wyjątkiem dotkniętej sankcjami Rosji.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?