Komisja Europejska pozwała 10 państw, w tym Polskę. Chodzi o prawo telekomunikacyjne

Komisja Europejska pozwała dziś 10 państw europejskich, w tym Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powód to brak pełnej transpozycji do prawa krajowego Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EKŁE) i odpowiedniej polityki informacyjnej.

Publikacja: 06.04.2022 14:09

Komisja Europejska pozwała 10 państw, w tym Polskę. Chodzi o prawo telekomunikacyjne

Foto: Adobestock

Komisja Europejska poinformowała dziś, że pozwała Hiszpanię, Chorwację, Łotwę, Litwę, Irlandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Szwecję do TSUE z powodu opóźnienie we wprowadzaniu nowych przepisów dla rynku telekomunikacyjnego i szerzej - cyfrowego.

Chodzi o wdrożenie przepisów tzw. Europejskiego Kodeksu Łączności elektronicznej (EKŁE), regulującego na nowo wiele kwestii, w tym także dotyczących praw konsumentów. Czas na to był do 21 grudnia 2020 r. Bruksela zarzuca wymienionym państwom także brak informacji o tym, jak wdrażane są unijne przepisy na gruncie prawa krajowego.

„W pracy, w domu lub podczas podróży Europejczycy potrzebują dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu. Kodeks unowocześnia unijne przepisy telekomunikacyjne z korzyścią dla konsumentów i przemysłu poprzez stymulowanie konkurencji, pobudzanie inwestycji, wzmacnianie rynku wewnętrznego i praw konsumentów” – pisze KE.

Po upływie terminu transpozycji EKŁE, Komisja wszczęła 24 postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając 4 lutego 2021 r. wezwania przesłała tzw. „uzasadnione opinie” do 18 państw członkowskich.

„Do dziś państwa członkowskie wymienione powyżej nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z kodeksu w zakresie informowania Komisji o krajowych środkach transpozycji, w związku z czym Komisja skierowała te sprawy do Trybunału” – tłumaczy KE.

Zgodnie z art. 260 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) pozwala Komisji zwrócić się do TSUE o nałożenie sankcji finansowych.

EKŁE, wg. KE to główny akt prawny mający na celu urzeczywistnienie europejskiego społeczeństwa gigabitowego i zapewnienie pełnego udziału wszystkich obywateli UE w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym.

Polska stosuje część przepisów EKŁE. Ostateczny akt wdrażający przepisy unijnego kodeksu – Prawo Komunikacji Elektronicznej – dopiero jest w trakcie prac legislacyjnych. Przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które obecnie odpowiada za cyfryzację, spodziewają się, że ustawa zacznie obowiązywać od początku 2023 r.

– Bardzo nam zależy, by ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Chodzi o to, by nowe stawki różnych opłat naliczać od początku tego roku, a nie już w jego trakcie – powiedział Tomasz Proć, dyrektor Departamentu Telekomunikacji w KPRM podczas konferencji FG Time, cytowany przez serwis Telko.in.

Informował wtedy, że PKE niebawem powinien trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Proć liczył, że pod obrady parlamentu prawo trafi w tym półroczu i zostanie uchwalone do końca czerwca.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?