Raport „Doing Business 2010” przygotowany przez Bank Âwiatowy oraz „Raport o KonkurencyjnoÊci na Âwiecie” opublikowany przez Âwiatowe Forum Ekonomiczne w Davos to wskaêniki dla potencjalnych inwestorów szukajàcych miejsca do ulokowania swoich pieni´dzy. W przypadku raportu BÂ cz´sto si´ zdarza, ˝e w?adze krajów, które spad?y w rankingu, wywierajà naciski na autorów i domagajà si´ lepszych ocen. Tradycyjnie ju˝ w „Doing Business” awansujà kraje, które dopiero zaczynajà reformy, bo wtedy post´p jest najszybszy.
[srodtytul]Singapur nadal na czele[/srodtytul]
I chociaż czołówka krajów najbardziej przyjaznych biznesowi nie zmienia się od lat i czwarty rok liderem wciąż jest Singapur, to najwięcej dobrego dla biznesu w tym roku zrobiła Rwanda, która awansowała z pozycji 143. na 67. Zreformowała sześć z dziesięciu dziedzin prowadzenia biznesu, badanych przez Bank Światowy. – Polski rząd zdołał poprawić regulacje w 4 z 10 kryteriów „Doing Business” – powiedział „Parkietowi” odpowiedzialny za przygotowanie raportu Neil Gregory. Jego zdaniem, zmiany w prawie upadłościowym spowodowały, że łatwiej jest dzisiaj dokonać reorganizacji firm, które znalazły się w finansowych kłopotach, i można to zrobić zanim dojdzie do bankructwa.
Łatwiej jest założyć firmę, ponieważ minimalny wymagany kapitał został obniżony z 50 do 5 tys. złotych, zaś przy rejestracji składa się jednocześnie wszystkie wymagane dokumenty do urzędu skarbowego, ubezpieczeń społecznych i biura statystycznego. Obniżone zostały składki na ubezpieczenie społeczne, a przepisy dotyczące VAT uproszczono. Łatwiejszy jest także dostęp do kredytu. – To nie wszystko, bo polskie władze zdecydowały się na inne inicjatywy dotyczące ułatwienia zakładania firm, wprowadzenia e-government oraz systemu płacenia podatków – podkreśla autor „Doing Business”.
[srodtytul]Mogłoby być lepiej[/srodtytul]