W porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku zyski tych spółek wzrosły do 645,5 mld juanów (98 mld USD) – poinformował Krajowy Urząd Statystyczny na swojej stronie internetowej.
To pierwszy taki raport po podniesieniu przez urząd z?5?do 20 mln juanów progu przychodów przedsiębiorstw zobowiązanych do przesyłania swoich danych. Urząd statystyczny podniósł ten próg dlatego, że w ciągu minionej dekady liczba spółek osiągających ponad 5?mln juanów przychodów rocznie wzrosła sześciokrotnie. Nowe zasady pomogą staranniej i w terminie przygotowywać rządowe raporty gospodarcze. Będą one teraz publikowane co miesiąc, a nie raz na kwartał i będą zawierały dane ze wszystkich 31 prowincji i dużych miast.
Chińskie władze szukają sposobów na zahamowanie inflacji, aczkolwiek po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Japonii pogarszają się prognozy rozwoju zarówno azjatyckiej, jak i globalnej gospodarki. Chiński bank centralny od połowy października trzy razy podnosił stopy procentowe, a w tym roku trzy razy zwiększano już obowiązkowe rezerwy największych banków. Od minionego piątku wynoszą one 20 proc.
Ceny producentów wzrosły w Chinach w lutym najszybciej od 29 miesięcy, a wzrost cen konsumpcyjnych utrzymał się na poziomie 4,9 proc., po raz ósmy z rzędu przekraczając wyznaczony przez rząd próg 4?proc. Spośród 39 branż objętych opublikowanym wczoraj raportem, 38 miało zyski w minionych dwóch miesiącach, a tylko jedna zakończyła ten okres na minusie, ale urząd statystyczny nie poinformował, o jaki sektor chodzi.
Podano wyniki najbardziej rentownych branż. Zdecydowanie przodują wśród nich producenci wyrobów chemicznych, których zyski w pierwszych dwóch miesiącach były o 76 proc. większe niż przed rokiem. Spółki produkujące elektronikę zarobiły o 33 proc. więcej niż przed rokiem, a firmy wydobywające ropę naftową i gaz zwiększyły zyski o 19 proc.