Poprawia się sytuacja na rynku pracy w USA

W amerykańskiej gospodarce przybyło w marcu więcej miejsc pracy niż przewidywano, a stopa bezrobocia niespodziewanie spadła do 8,8 proc., poziomu najniższego od dwóch lat.

Aktualizacja: 26.02.2017 22:59 Publikacja: 01.04.2011 17:10

Poprawia się sytuacja na rynku pracy w USA

Foto: Bloomberg

Obie te opublikowane w piątek dane Departamentu Pracy świadczą, że ożywienie na tamtejszym rynku nabiera tempa.

Liczba etatów zwiększyła się o 216 tys. po wzroście o 194 tys. w lutym. Ekonomiści spodziewali się 190 tys. nowych miejsc pracy w minionym miesiącu. Stopa bezrobocia spadła z 8,9 proc. w lutym i była to czwarta z rzędu zniżka tego wskaźnika.

Rekordowy eksport i rosnące wydatki zarówno spółek jak i konsumentów zachęcają firmy takie jak Chrysler czy Kohl’s do zwiększania zatrudnienia, co pomaga Amerykanom łatwiej znosić najwyższe od ponad dwóch lat ceny energii. Koniunktura gospodarcza w USA poprawiła się już na tyle, że przedstawiciele tamtejszego banku centralnego już kilkakrotnie sygnalizowali, że program skupowania przed Fed obligacji prawdopodobnie nie będzie już kontynuowany w II półroczu.

– Konsekwencją poprawy sytuacji na rynku pracy jest to, że zatacza ona coraz szersze kręgi. Coraz więcej i więcej małych firm zaczyna zatrudniać pracowników. A to jest podstawą ożywienia, które nie będzie już potrzebowało dofinansowania z budżetu federalnego – powiedział Robert Dye, starszy ekonomista z PNC Financial Services Group w Pittsburgu.

W sektorze prywatnym zatrudnienie zwiększyło się w marcu o 230 tys. po 240 tys. w lutym, co było największym miesięczny wzrostem od wiosny 2006 r. W przemyśle przybyło 17 tys. miejsc pracy, mniej niż spodziewane przez ekonomistów 30 tys.

Zatrudnienie w firmach usługowych wzrosło w marcu o 185 tys., najbardziej od maja 2010 r., w handlu detalicznym o 17,7 tys. osób, natomiast wciąż nie widać poprawy w budownictwie, gdzie zwolniono 1 tys. pracowników. W administracji rządowej ubyło w minionym miesiącu 14 tys. etatów, co było skutkiem redukcji personelu na szczeblu lokalnym. Urzędy federalne zwiększyły zatrudnienie o 1 tys. osób.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos