Marka Apple wyceniona została na 153 mld USD (419 mld zł). To o 84 proc. więcej niż przed rokiem. Tymczasem wartość Google’a spadła o 2 proc., do 111,5 mld USD. Szybko goni go więc także producent komputerów IBM, który znalazł się na trzecim miejscu.
Ogółem wartość 100 najcenniejszych marek świata zwiększyła się w ciągu roku o 17 proc., do 2,4 bln USD. Największy skok odnotował portal społecznościowy?Facebook. Wartość tej marki (Millward Brown szacuje ją na podstawie sprawozdań finansowych spółek i sondażu wśród dwu milionów konsumentów) wzrosła o 246 proc., do 19,1 mld USD. Zapewniło to jej awans na 35. miejsce w szóstej edycji zestawienia BrandZ. O 141 proc., wzrosła też wartość Baidu, chińskiego rywala Google’a.
Wśród setki najdroższych marek świata jest już 19 z państw wschodzących, w tym 15 chińskich. Najwyżej plasują się operator sieci komórkowej China Mobile oraz bank ICBC. Europę Środkowo-Wschodnią reprezentuje tylko rosyjski Sbierbank (99. miejsce). Dynamiczny rozwój państw wschodzących zapewnia wzrost wartości nie tylko rodzimym markom, ale także popularnym tam markom zachodnim, takim jak McDonald’s.
Czy inwestowanie w akcje spółek posiadających cenne marki się opłaca? Papiery 10 liderów rankingu BrandZ podrożały w ostatnich 12 miesiącach średnio o 17,6 proc. W tym czasie światowy indeks akcji BBG World zyskał 18,7 proc.