Wall Street odsapnęła przed hossą?

Amerykański indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) w środę załamał się o 2,3 proc., najbardziej od niemal roku. Ale zdaniem Jamesa Altuchera, zarządzającego funduszem hedgingowym Formula Capital, w ciągu 12-18 miesięcy wskaźnik ten odbije się do 20 tys. punktów. Oznaczałoby to wzrost o 63 proc.

Aktualizacja: 25.02.2017 17:17 Publikacja: 02.06.2011 14:38

Wall Street odsapnęła przed hossą?

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

Nerwowość, jaka w ostatnich tygodniach panuje na światowych giełdach, wielu analityków wiąże ze zbliżającym się końcem ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) w USA, czyli skupu obligacji skarbowych za dodrukowane pieniądze przez tamtejszy bank centralny. Program ten powszechnie uchodził za jeden z motorów hossy na rynkach akcji.

[srodtytul]Czytaj i komentuj na blogu [link=http://blog.parkiet.com/siemionczyk/]Znalezione w sieci[/link][/srodtytul]

Ale zdaniem Altuchera, autora kilku książek o tematyce inwestycyjnej, QE wpłynie na gospodarkę z wielomiesięcznym opóźnieniem. Choć więc program ten w połowie roku ma się zakończyć, jego faktyczne oddziaływanie na rynki może się dopiero zacząć.

Słabą stroną tego argumentu jest to, że wpływ QE na gospodarkę – nawet jeśli jeszcze się nie uwidocznił - być może został już na rynkach zdyskontowany. Ale Altucher dostrzega powody do optymizmu niezależnie od działań Fedu. Jak tłumaczy, amerykańskie firmy spoza sektora finansowego podczas kryzysu zakumulowały około 2 bln USD gotówki. Teraz wydają te środki na skup własnych akcji i przejęcia.

Co więcej, według Altuchera akcje czołowych spółek z Wall Street – m.in. Apple’a, Intela czy Microsoftu – są ekstremalnie tanie, biorąc pod uwagę poprawiające się szybkim tempie wyniki. Te walory mają potencjał, aby podrożeć o 200-300 proc., ciągnąć za sobą główne nowojorskie indeksy.

Zarządzający z Formula Capital przestrzega też, aby nie przykładać nadmiernej wagi do nienajlepszych danych makroekonomicznych, szczególnie z rynku pracy. Jak wskazuje, firmy zwiększają zatrudnienie pracowników tymczasowym, co jest zjawiskiem charakterystycznym dla ożywienia gospodarczego.

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa