Księżyc a inwestorzy, czyli kupuj akcje przed nowiem

Jeżeli księżyc wydaje się wam większy niż zazwyczaj, kiedy jest pełnia, to zapewne dlatego, że to ciało niebieskie daje nam wskazówki dotyczące rynku akcji

Aktualizacja: 26.02.2017 19:56 Publikacja: 09.07.2011 14:08

Księżyc a inwestorzy, czyli kupuj akcje przed nowiem

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski JO Jakub Ostałowski

Tak przynajmniej twierdzi osoba, która od 40 lat obserwuje księżyc i jego kształt, aby przewidywać przyszłość dla inwestorów. Paul Macrae Montgomery, wydawca czasopisma "Universal Economics", twierdzi, że od dawna najlepsze wskazówki zależą od faz księżyca.

[b]Czytaj też: [link=http://www.parkiet.com/artykul/914752.html]Astrologia finansowa, czyli czytanie trendów z gwiazd[/link][/b]

Powodem zależności rynku kapitałowego od tego ciała niebieskiego jest wysoki poziom emocji inwestorów, którzy przeszli wzloty i upadki podczas ostatnich kilkunastu miesięcy spowodowanych krajowymi i geopolitycznymi wstrząsami.

Montgomery uważa, że księżyc może znacząco wpłynąć na inwestorów. Wpływ księżyca na korę mózgową polega na tym, że ceduje ona kontrolę nad zachowaniami behawioralnymi podstawowym prymitywnym połączeniom nerwowym, a tam większe znaczenie mają napięcie neuralne niż zysk i stopy procentowe.

Badania z ostatnich kilku lat, opublikowane w University of Michigan oraz State University of New York w Buffalo, wykazały, że w ciągu 15 dni przed nowiem myślenie jest dokładniejsze i daje lepsze wyniki niż w pozostałe dni miesiąca.

Teoria ta nie jest nowa. Nowością jest zastosowanie tej wiedzy przy inwestycjach. Według raportu sprzed kilku lat opublikowanym w "New York Timesie", skuteczność metody szacuje się na 60 procent. Jednak sprawdza się raczej w terminach krótkich, niż długoterminowo.

Montgomery zauważa ograniczenia tej teorii, szczególnie jeżeli chodzi o rynek kapitałowy.

- Cykle księżyca sprawdzają się w miarę dobrze w przypadku rynków towarowych. Jeżeli chodzi o akcje i obligacje – najlepiej je zignorować. Okazjonalnie, w chwilach nerwowych, pełnych emocji, każdy dokładnie pamięta 2008 r., w tak rozemocjonowanych czasach poza-racjonalne wskaźniki mają wpływ na strukturę cen - twierdzi Montgomery.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową