Nowa prognoza pokrywa się z tą, którą zawarł rząd w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. Fundusz prognozuje jednak, że rozwiązania zaproponowane przez premiera Donalda Tuska nie wystarczą, aby ograniczyć deficyt finansów publicznych do poziomu poniżej 3 proc. PKB już w 2012 roku.
3,25 proc. PKB ma wynieść, w ocenie MFW, przyszłoroczny deficyt budżetowy Polski
Przedstawiciele MFW są jednak umiarkowanie optymistyczni co do przyszłości gospodarczej naszego kraju. – Ryzyko odzwierciedla pogarszającą się sytuację otoczenia gospodarczego – oceniła Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w MFW. Podkreśliła, że „to nie jest pierwszy kryzys MFW", a Polska ma wystarczające środki, aby pomagać innym krajom europejskim borykającym się z kryzysem zadłużenia. Jak oświadczył James Morsink, szef misji MFW w Polsce, Fundusz z zadowoleniem przyjął decyzję szczytu Unii Europejskiej mówiącą, że państwa strefy euro oraz inne kraje Unii mają wzmocnić Fundusz kwotą do 200 mld euro, by ten mógł wspierać zadłużone gospodarki eurolandu. Morsink zapewnił też, że Fundusz wspiera dążenia Polski do przyjęcia wspólnej waluty.
Oświadczenie, w którym popiera działania zmierzające do stabilizacji sytuacji gospodarczej w strefie euro, wydał także Narodowy Bank Polski. „Gdy propozycje działań na rzecz stabilizacji sytuacji w strefie euro przyjmą kształt konkretnych rozwiązań, NBP?jest gotów je rozważyć i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące skali i zaangażowania banku" – brzmi komunikat banku.
MFW popiera ostatnie interwencje NBP?na rynku walutowym. Zwraca jednak uwagę na poziom rezerw. Fundusz wskazuje też na konieczność rozszerzenia rozwiązań w sektorze bankowym na wypadek, gdyby polskie banki zaczęły mieć problemy z płynnością.