Commerzbank rozmawia z rządem o pomocy

Niemiecki Commerzbank prowadzi z rządem rozmowy na temat pomocy państwowej dla banku. Porozumienie powinno zostać zawarte tuż przed świętami.

Aktualizacja: 24.02.2017 00:52 Publikacja: 13.12.2011 09:16

Commerzbank rozmawia z rządem o pomocy

Foto: Bloomberg

Niemiecki kredytodawca w III kwartale poniósł bowiem stratę rzędu 687 mln euro, głównie wskutek przeceny obligacji skarbowych państw z obrzeży strefy euro.

Niemiecki kredytodawca w III kwartale poniósł bowiem stratę rzędu 687 mln euro, głównie wskutek przeceny obligacji skarbowych państw z obrzeży strefy euro.Commerzbank, który w 25 procentach jest własnością rządu, stara się uniknąć państwowej pomocy, ale  musi pozyskać 5,3 mld euro (7 mld dolarów) do połowy przyszłego roku, aby uniknąć konsekwencji ze strony Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (European Banking Authority).

W czerwcu 2010 drugi co do wielkości bank w Niemczech zgromadził 5,3 mld euro dzięki udziałowcom. Od tego czasu kwestia zadłużenia Grecji i sztywniejsze prawo państwowe przyczyniły się do erozji ochrony kapitałowej banku.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób rząd Niemiec będzie mógł pomóc Commerzbankowi.

Commerzbank ogłosił, że za wszelką cenę będzie starał się uniknąć dalszej pomocy ze strony państwa, w obawie przed nacjonalizacją. Eric Strutz główny dyrektor finansowy powiedział podczas konferencji prasowej, że bank nie zamierza korzystać z dalszej pomocy państwa.

Bankowi szczególnie zależy na uniknięciu bezpośredniej pomocy finansowej i aby osiągnąć równowagę finansową bardziej jest skłonny do do rozłożenia zobowiązań.

Jedną z możliwych opcji jest przekazanie części lub całości działu nieruchomościowego Eurohypo innemu „gorszemu" bankowi w ramach niemieckiego bankowego funduszu ratunkowego SoFFin. Dzięki temu zabiegowi Commerzbank uwolniłby do 5 mld euro.

Rząd Niemiec podjął kroki prawne, aby ponownie uaktywnić bankowy fundusz ratunkowy SoFFin.

W 2008 Commarzbank otrzymał 18,2 mld euro, z czego w lecie 2010 zwrócił 14,3 mld euro.

Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych