Unilever spodziewa się niewielkiej poprawy sytuacji gospodarczej

Mimo trudnych warunków rynkowych, międzynarodowy koncern Unilever w minionym roku o 5 proc. zwiększył obrót do prawie 46,5 mld euro. Zysk netto wzrósł o 1 proc. do ponad 4,6 mld euro

Aktualizacja: 17.02.2017 19:33 Publikacja: 06.02.2012 11:53

Paul Polman, dyrektor zarządzający Unilevera

Paul Polman, dyrektor zarządzający Unilevera

Foto: Bloomberg

- Spodziewamy się, że sytuacja makroekonomiczna w 2012 r. nadal będzie trudna i presja kosztowa utrzyma się. Jednak nie w takim stopniu jak w roku 2011 – komentuje Paul Polman, dyrektor zarządzający Unilevera.

W 2011 r. koncern wypracował 46,5 mld euro obrotów. To o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Unilever podkreśla, że udało się zwiększyć obroty mimo niekorzystnego wpływu kursów walut. Przejęcia i sprzedaż części biznesu przyniosły 1,2 proc. obrotu.  Z kolei zwyżka sprzedaży (bez uwzględnienie dodatkowych transakcji i odliczeń) wyniosła 6,5 proc.  – przy podwyżce cen o 4,8 proc. oraz wzroście wolumenu sprzedaży o 1,6 proc.

Natomiast marża operacyjna Unilevera spadła o 10 pkt bazowych. Powód? Wysokie ceny surowców. Zysk netto oraz zysk operacyjny urosły o 1proc. Ten pierwszy wyniósł 4,62 mld euro, a drugi 6,43 mld euro.

- Nasze wyniki to efekt wysokich wzrostów sprzedaży na rynkach wschodzących oraz sukcesów w sprzedaży kosmetyków i środków czystości. Jeśli chodzi o rynek produktów spożywczych – pomimo wzrostu cen produktów – nasza sprzedaż rosła zgodnie z dynamiką rynków  – komentuje Paul Polman.

Unilever jest jednym z największych producentów żywności, kosmetyków i środków czystości. W jego portfelu znajdują się takie marki, jak m.in.  Knorr, Lipton, Algida, Rama, Delma, Domestos, Cif, Rexona, Axe, Dove, Timotei oraz Signal.

W Polsce koncern jest liderem m.in. w kategoriach: środków czystości, herbat, margaryn oraz lodów. Firma zatrudnia w naszym kraju 3300 pracowników. Posiada cztery fabryki.

Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Gospodarka światowa
Czy socjalista będzie rządził Nowym Jorkiem?
Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów