Unilever spodziewa się niewielkiej poprawy sytuacji gospodarczej

Mimo trudnych warunków rynkowych, międzynarodowy koncern Unilever w minionym roku o 5 proc. zwiększył obrót do prawie 46,5 mld euro. Zysk netto wzrósł o 1 proc. do ponad 4,6 mld euro

Aktualizacja: 17.02.2017 19:33 Publikacja: 06.02.2012 11:53

Paul Polman, dyrektor zarządzający Unilevera

Paul Polman, dyrektor zarządzający Unilevera

Foto: Bloomberg

- Spodziewamy się, że sytuacja makroekonomiczna w 2012 r. nadal będzie trudna i presja kosztowa utrzyma się. Jednak nie w takim stopniu jak w roku 2011 – komentuje Paul Polman, dyrektor zarządzający Unilevera.

W 2011 r. koncern wypracował 46,5 mld euro obrotów. To o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Unilever podkreśla, że udało się zwiększyć obroty mimo niekorzystnego wpływu kursów walut. Przejęcia i sprzedaż części biznesu przyniosły 1,2 proc. obrotu.  Z kolei zwyżka sprzedaży (bez uwzględnienie dodatkowych transakcji i odliczeń) wyniosła 6,5 proc.  – przy podwyżce cen o 4,8 proc. oraz wzroście wolumenu sprzedaży o 1,6 proc.

Natomiast marża operacyjna Unilevera spadła o 10 pkt bazowych. Powód? Wysokie ceny surowców. Zysk netto oraz zysk operacyjny urosły o 1proc. Ten pierwszy wyniósł 4,62 mld euro, a drugi 6,43 mld euro.

- Nasze wyniki to efekt wysokich wzrostów sprzedaży na rynkach wschodzących oraz sukcesów w sprzedaży kosmetyków i środków czystości. Jeśli chodzi o rynek produktów spożywczych – pomimo wzrostu cen produktów – nasza sprzedaż rosła zgodnie z dynamiką rynków  – komentuje Paul Polman.

Unilever jest jednym z największych producentów żywności, kosmetyków i środków czystości. W jego portfelu znajdują się takie marki, jak m.in.  Knorr, Lipton, Algida, Rama, Delma, Domestos, Cif, Rexona, Axe, Dove, Timotei oraz Signal.

W Polsce koncern jest liderem m.in. w kategoriach: środków czystości, herbat, margaryn oraz lodów. Firma zatrudnia w naszym kraju 3300 pracowników. Posiada cztery fabryki.

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację