Możliwe kolejne miliardy straty JP Morgan

JP Morgan, największy pod względem aktywów bank w USA, ujawnił już 2 mld dol. straty, ale jego prezes Jamie Dimon spodziewa się kolejnego miliarda lub więcej.

Aktualizacja: 18.02.2017 13:49 Publikacja: 17.05.2012 15:58

Możliwe kolejne miliardy straty JP Morgan

Foto: AFP

Niektórzy traderzy są przekonani, że straty banku będą większe, niż dotychczasowe 2 mld dol., ponieważ JP Morgan sprzedał tylko niewielką części swoich pozycji pozostawiając resztę wrażliwą na wahania cen na rynku o niewielkim wolumenie. Inni uważają, że bank nie straci więcej, niż do tej pory. Jamie Dimon powiedział, że jego bank nie będzie pochopnie wyprzedawał swoich pozostałych pozycji, a ewentualne straty pojawią się w ciągu roku.

Źródłem problemów JP Morgan jest mało znana grupa indeksów śledzących kondycję obligacji przedsiębiorstw. Jeden z nich, CDX NA IG 9 o zapadalności w 2017 r., zawiera de facto CDS-y – kontrakty chroniące przed niewypłacalnością kredytobiorcy. Wspomniany indeks jest ściśle związany ze jakością kredytową 121 północnoamerykańskich przedsiębiorstw emitujących swoje obligacje, takich jak Kraft Foods czy sieć sklepów Wal-Mart.

JP Morgan używał indeksu CDX NA IG 9, aby zakładać się, że rynki kredytowe się wzmocnią. Ponieważ taka pozycja jest powszechnie znana na Wall Street, inni traderzy zawarli kontrakty na przeciwne wydarzenie mając nadzieję na zyski, kiedy bank będzie tracił coraz więcej.

Bank inwestycyjny Oppenheimer na podstawie średniej indeksu z 2011 r. oszacował na 5,9 mld dol. dodatkową stratę JP Morgan. Analityk Oppenheimer zastrzegł jednak, że tak duża strata jest mało prawdopodobna i należy oczekiwać wielkości poniżej 5 mld dol.

Niektórzy analitycy są sfrustrowani trudnością wskazania źródeł strat JP Morgana. – Parę razy już to przerabiałem, ale te liczby dla mnie wciąż nie mają sensu – powiedział Michael Johnson, główny strateg rynkowy w M.S. Howells, który pomagał zebrać wcześniejsze wersje indeksu kredytowych instrumentów pochodnych. Bez wiedzy na temat szczegółów transakcji banku, precyzyjne oszacowanie możliwych strat jest niemożliwe. Nie są znane łączna suma pozycji JP Morgana, dane, ani ceny. Nie wiadomo również jakie zabiegi poczynił amerykański bank, aby zrównoważyć swoje straty.

Po ujawnieniu przez JP Morgan straty, prezydent USA Barack Obama powiedział, że jej rozmiar obrazuje konieczność przeprowadzenia reform na Wall Street. Ostrzegł również, że podobna sytuacja w mniej stabilnym banku mogłaby wymagać rządowej interwencji.

Sekretarz Skarbu Timothy Geithner powiedział, że wprowadzona w 2010 r. ustawa Dodda-Franka nadzorująca prawo finansowe poprawia zdolność banków do absorbowania strat takich jak te ujawnione przez JP Morgan w zeszłym tygodniu. Kluczowy zapis tej ustawy, zasada Volckera, zabrania bankom spekulacji na rynkach finansowych za pomocą własnego kapitału. Zawiera jednak wyjątek dla transakcji wykonywanych w celu zabezpieczenia ryzyka. Urzędnicy Białego Domu domagają się bardziej surowej interpretacji ustawy.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?