Te prognozy to reakcja na piątkowe, rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy. Okazało się wówczas, że w sektorze pozarolniczym przybyło tam w maju tylko 69 tys. miejsc pracy, najmniej od roku. Tymczasem Rezerwa Federalna ma podwójny mandat: musi dbać nie tylko o stabilność cen, ale też o wysoki poziom zatrudnienia w USA.
- Jeśli gospodarka zachowa się tak, jak oczekujemy, czyli zwolni jeszcze bardziej i w IV kwartale będzie się rozwijała w tempie 1 proc. rocznie, kolejna runda ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) będzie nieunikniona. Fed nie może pozostać bierny – skomentowała piątkowe dane Michelle Meyer, ekonomistka ds. USA w Bank of America.
Według niej, nowy zastrzyk monetarnego leku Fed może zaaplikować amerykańskiej gospodarce w sierpniu lub wrześniu, bo do tego czasu koniunktura powinna pogorszyć się wystarczająco mocno, aby uzasadnić taki ruch.
Ale ekonomiści banku Morgan Stanley oceniają, że z 80 proc. prawdopodobieństwem Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) – decyzyjny organ Fedu - ogłosi trzecią rundę QE już na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 19-20 czerwca. Podobnego zdania się eksperci Goldmana Sachsa.
- Nasze przekonanie, że FOMC ponownie poluzuje politykę pieniężną już na spotkaniu 19-20 czerwca, wzmocniło się. W czasie, gdy Fed jest daleki od wypełnienia swojego podwójnego mandatu (...), polityka pieniężna powinna być luźniejsza – napisał w piątek w nocie do klientów Jan Hatzius, główny ekonomista Goldmana Sachsa.