Taką argumentację krytykuje jednak Komisja Europejska. – Myślę, że możemy postawić pytanie, czy moment takiego cięcia był właściwy. Uważamy, że działania włoskiego rządu zmierzające do naprawy finansów publicznych dotykają długoterminowych strukturalnych słabości i są zdecydowane oraz daleko idące – twierdzi Simon O'Connor, jeden z rzeczników Komisji.
5,25 mld euro były łącznie warte obligacje sprzedane w piątek przez Włochy. Aukcje te przyniosły zaskakująco dobre wyniki
Rynek długu zareagował na decyzję Moody's wzrostem rentowności włoskich obligacji dziesięcioletnich z 5,9 proc. rano do 6,08 proc. po południu. Bank UniCredit tracił na giełdzie w Mediolanie w ciągu dnia blisko 2 proc., tamtejszy indeks FTSE MIB spadał jednak bardzo umiarkowanie w ciągu sesji.
Cięcie ratingu nie zepsuło Włochom piątkowych aukcji obligacji. Sprzedały one obligacje trzyletnie warte 3,5 mld euro, ze średnią rentownością 4,65 proc. (gdy na czerwcowej aukcji 5,3 proc.). Znaleziono również kupców na dług zapadający w 2019, 2022 i 2023 r. wart łącznie 1,75 mld euro. W przypadku sprzedanych na aukcji obligacji dziesięcioletnich średnia rentowność wyniosła 5,82 proc.