Barclays jest pierwszym bankiem ukaranym za manipulowanie stopą LIBOR. Musiał on w zeszłym miesiącu zapłacić regulatorom z USA i Wielkiej Brytanii 456 mln USD grzywny.
Analitycy banku Morgan Stanley spodziewają się, że kary dotkną również 11 innych dużych banków zamieszanych w aferę – w tej grupie znajdują się instytucje z pierwszej światowej ligi, m.in.?Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Deutsche Bank i UBS. Morgan Stanley ocenia, że kary i odszkodowania związane ze sprawą mogą sięgnąć nawet 22 mld USD. To pierwsze tego typu wyliczenia, a ich autorzy przyznają, że prognozowana suma może okazać się jeszcze większa.
Uderzenie w kartel
Wyliczenia analityków nowojorskiej instytucji nie obejmują ewentualnych kar nałożonych na banki w ramach postępowań antykartelowych w USA i Unii Europejskiej. A te mogą sięgnąć dziesiątek milionów dolarów w przypadku każdego z banków.
Unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia już ostrzy sobie zęby, by zaatakować instytucje finansowe manipulujące stopą procentową.
– Ten szokujący skandal jest częścią nieodpowiedzialnych zachowań banków w przeszłości – twierdzi Almunia. Zgodnie z prawem UE Komisja Europejska może karać spółki już za samą próbę stworzenia kartelu. Nie musi więc udowodnić, że działania banków wokół stopy LIBOR rzeczywiście miały negatywny wpływ na rynek.